21 C
Starachowice
piątek, 3/07/2020
Strona główna Aktualności Znów padł rekord hojności

Znów padł rekord hojności

20 – ty jubileuszowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ogarniającej całą Polskę i coraz więcej krajów świata, przeszedł do historii. Czas na liczenie pieniędzy, które w tym roku zbierane były na leczenie wcześniaków i chorych na cukrzycę ciężarnych. Nasze miasto i powiat dołożyło na ten szczytny cel imponującą sumę.

Starachowice grają z WOŚP od początku jej istnienia, więc i w tym roku nie mogło nas zabraknąć. Pieniądze zbierały też sąsiednie gminy, a konkretnie miejscowości: Osiny, Parszów, Wąchock, Chybice, Łomno, Radkowice, Rzepin, Brody, Dziurów. Indywidualnie lub pod nadzorem starachowickiego sztabu, który miał swoją siedzibę w I Liceum Ogólnokształcącym. Kierowały nim prawdziwe orkiestrowe weteranki: Barbara Kurek, zaangażowana w to przedsięwzięcie od 20 lat, nie mniej zasłużona Ilona Traczyk, drużynowa 111Artystycznej Drużyny Harcerskiej w I LO i, po raz pierwszy, Ilona Nowak z II LO.

Finał WOŚP zawsze odbywa się w drugą niedzielę nowego roku, tym razem przypadł 8 stycznia. Ale w Starachowicach już ugruntowała się tradycja wydłużania czasu wielkiej zbiórki na kilka, a nawet kilkanaście dni. Orkiestra wystartowała u nas 5 stycznia szkolnym koncertem w II Liceum Ogólnokształcącym, który przyniósł w sumie ponad 2 tys. 600 zł dochodu z licytacji różnych przedmiotów i bonusów, typu „niepytajki” (czyli zwolnienia z wyciągania do tablicy). Za dzień luzu na zajęciach uczniowie byli w stanie zapłacić nawet 334 zł. Dużym powodzeniem (160 zł) cieszyła się też karykatura dyrektora szkoły namalowana przez drugoklasistę Tomasza Stachurę oraz kubek z logo starachowickiego szpitala (110 zł). Wcześniejsze imprezy zorganizowały u siebie także Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum nr 3.

Pierwszy duży koncert odbył się na dzień przed finałem w Starachowickim Centrum Kultury. Wypełniony był wyłącznie tańcem. Przez dwie godziny prezentowały się: Miejska Szkoła Tańca „MiM”, Zespół Tańca i Inscenizacji „Plejada” oraz Studio Tańca Towarzyskiego. Choreograficzne show połączone było oczywiście z licytacjami.

W finałowym dniu 8 stycznia orkiestrowe granie trwało od rana do nocy. Rozpoczęli je wolontariusze zbierający datki do, wszystkim dobrze znanych, tekturowych puszek WOŚP. Kwestowali godzinami wytrwale czekając na ofiarodawców na ulicach Starachowic i ościennych gmin, pod dużymi sklepami i kościołami. W tym roku było ich 150; głównie dzieci i młodzież szkolna, ale dorośli też się zaangażowali i to oni mieli największe sukcesy. Tegoroczne puszkowe rekordy padły w gminie Wąchock. Najwięcej pieniędzy zebrały pracownice SP w Parszowie: Ewa Połeć (2529 zł) i Edyta Spilska (2168 zł). Bardzo dobre rezultaty mieli też młodzi kwestarze ze Starachowic: Weronika Traczyk (1650 zł), Adrianna Oleksak (1493 zł) i Michalina Kurek (1451 zł). Pieniądze zebrane w mieście były liczone w sztabie w I LO przez harcerzy 111 ADH oraz główną siłę fachową – panie z Banku Pekao S. A., który już 14 lat wspomaga Orkiestrę.

W Starachowicach odbyło się kilka imprez. Pierwsza wystartowała w samo południe na pasażu przy Alei Armii Krajowej. Stanął tam 30– metrowy podnośnik straży pożarnej. Kto chciał z takiej wysokości podziwiać panoramę miasta, musiał wrzucić do puszki jakiś datek. Kolejna atrakcja, która czekała na mieszkańców naszego powiatu, to strzelnica airsoftowa przygotowana przez Stowarzyszenie „Semper Fidelis”. Były też pokazy sprzętu i umundurowania wojskowego.

– Zorganizowaliśmy taką strzelnicę, aby dzieci i wszyscy chętni mogli postrzelać do celu w zamian za datki do puszek. Jako stowarzyszenie organizujemy właśnie tego typu pokazy na różnych imprezach plenerowych, które odbywają się w naszym mieście. Próbujemy w ten sposób promować aktywne spędzanie wolnego czasu – powiedział GAZECIE Igor Wiśniewski ze Stowarzyszenia „Semper Fidelis”.

Oprócz tego najmłodsi mogli podziwiać wnętrze policyjnego radiowozu i znajdujący się tam sprzęt. Odbył się też pokaz techniki kryminalistycznej i tresury psów policyjnych. Funkcjonariusze zorganizowali także konkurs dla najmłodszych z zakresu podstawowych zasad bezpieczeństwa własnego oraz w ruchu drogowym. Nad całością czuwała Harcerska Grupa Ratownicza.

O godz. 15.00 w Domu Nauczyciela rozpoczął się koncert Miejskiej Szkoły Tańca „MiM”. Była to podwójna impreza, bo zbiórkę pieniędzy na WOŚP połączono z obchodami jubileuszu placówki, która tak jak orkiestra, istnieje od 20 lat. Sala zapełniona była po same brzegi. Specjalnie na tę okazję przygotowano wiele tanecznych pokazów m.in. „Zatańczmy Chopina”, „Wesołe Smerfy”, „Dziewczyny i Chłopaki”, „Lekcja”, „W rytmie Hip – Hop”, „Rytmy miasta”, „W armii”, „Marzenia”, „Miłość” i wiele innych. Całość urozmaiciły licytacje, które przyniosły 1891 zł dochodu. Najdrożej (za 300 zł) sprzedano płytę popularnego zespołu Afromental z autografami muzyków oraz karnet na bukiet walentynkowy kwiaciarni „Czerwone korale” (za 200 zł).

O tej samej porze rozpoczęła się również zabawa przy Centrum Doskonalenia Zawodowego ZDZ w Starachowicach. Tam na mieszkańców czekała okazja do przejażdżki samochodami rajdowymi, prowadzonymi przez kierowców grupy MK TEAM.

Oferta cieszyła się niesamowitym powodzeniem. Przez około godzinę z tej atrakcji skorzystało ponad 50 osób. Oczywiście każdy, kto chciał zasmakować motoryzacyjnej adrenaliny, musiał wpłacić pieniądze do puszki WOŚP. Amatorzy szybkiej jazdy zapełnili ją datkami o wartości 308 zł. Zorganizowano też rajdowy pokaz, a całą imprezę koordynował starachowicki oddział Automobilklubu Kieleckiego. Jednocześnie na placu przed ZDZ odbywały się pokazy taneczne, koncerty starachowickich zespołów oraz loteria. Na wszystkich czekał poczęstunek: gorąca kawa i herbata, pyszne ciasta i bigos.

Przez całą niedzielę czynne było też Orkiestrowe SPA przy ul. Majówka. W Studiu Passion Nails i w salonie fyzjerskim klientów obsługiwały Sylwia Pasternak i Dorota Danielska, a zebrane przy tej okazji pieniądze (845 zł) trafiły do fundacji twórcy WOŚP – Jerzego Owsiaka. Ponadto w SCK datki zbierała masażystka Katarzyna Bilska. Własne charytatywne SPA zorganizowało też Centrum Nauki i Biznesu „Żak” przy ulicy Iłżeckiej w Starachowicach.

Było również wsparcie środowiska medycznego. Doktor Jacek Walkowski po raz kolejny ofiarował Orkiestrze pieniądze płacone za wizytę w jego prywatnym gabinecie ginekologicznym. Pacjentki zostawiły w puszce 1161 zł.

Kolejną imprezą tego dnia był koncert popowo – rockowy w SCK. Wystąpili soliści i zespoły ze starachowickich szkół i placówek kultury: II LO oraz SCK, Młodzieżowego Domu Kultury i Spółdzielczego Domu Kultury. W przerwach odbywały się licytacje, które dały łącznie 3572 zł dochodu. Oferowano orkiestrowe gadżety, rzeczy przekazane przez ofiarodawców i różne usługi. Był nawet taki rarytas jak oryginalny XIX – wieczny obraz „Sosnowy bór” pędzla rosyjskiego malarza Iwana Szyszkina, podarowany przez starostę Andrzeja Matynię. Największym powodzeniem cieszyła się rzeźba „Pomocna dłoń” przekazana przez prezesa Automobilklubu Romana Jabłczyńskiego. Za 500 zł kupił ją wolontariusz Orkiestry Krzysztof Traczyk. Inne rekordy to 400 zł od Zbigniewa Kuźduba za koszulkę WOŚP i 300 zł za bilet starachowickiej kolejki wąskotorowej. Nabył go Marek Pawłowski, członek Zarządu Powiatu, po czym ofiarował uczniom – wolontariuszom z II LO. W licytacji wziął udział także starosta oraz wiceprezydent Starachowic Małgorzata Szlęzak. Zabawa i charytatywne zakupy zakończył o godz. 20.00 plenerowy pokaz przed SCK „Światełko do nieba”. Były to sztuczne ognie z towarzyszeniem dźwięków sygnałów alarmowych wozów policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.

Następnego dnia dla Orkiestry zagrało I LO z wynikiem 3111 zł. Licytacyjne rekordy dotyczyły smakołyków: tortu (235 zł) i pizzy (230 zł). W tym czasie trwały też ostatnie rozliczenia. Na obecną chwilę wiadomo, że starachowicki sztab WOŚP zebrał 85 tys. 339 zł i 85 groszy. Tym samym ubiegłoroczny rekord 74 tys. 905 zł został pobity. Ale na tym nie koniec, bo pieniądze przez najbliższy tydzień będzie jeszcze zbierał starachowicki urząd celny.

– Dziękujemy naszym wspaniałym wolontariuszom, którzy podeszli do swoich zadań bardzo poważnie i jednocześnie z wielką radością i entuzjazmem. Podziękowania kierujemy pod adresem patronów WOŚP: starosty i wiceprezydentów Starachowic, a szczególnie pani Małgorzaty Szlęzak, która osobiście zaangażowała się w organizację koncertów. Jesteśmy też wdzięczni mediom za rozpropagowanie akcji. I naturalnie, z serca dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, bez których nie byłoby tak wspaniałego rezultatu – wylicza Ilona Traczyk ze starachowickiego sztabu i dodaje:

– Życzliwość ludzi była aż wzruszająca. Jednym z najmilszych akcentów było zachowanie pewnego starszego pana, który ofiarował na licytację zrobiony przez siebie łańcuch choinkowy. Bardzo piękny, z gwiazdek wykonanych misterną techniką przypominającą origami – opowiada.

– Ofiarowano też dwie złote obrączki i srebrną biżuterią. Przekazano nam również walutę obcą, która zostanie przeliczona według najbardziej korzystnego kursu – dodaje Barbara Kurek, od 20 lat związana z WOŚP.

– Lata i dni grania z Orkiestrą to dla mnie najpiękniejszy czas. Byłam z nią od pierwszego finału i, jeśli zdrowie pozwoli, zostanę „Do końca świata i jeden dzień dłużej” – podsumowuje znanym orkiestrowym hasłem.

Do wspaniałego wyniku finansowego starachowickiego sztabu trzeba jeszcze doliczyć pieniądze od kwestujących samodzielnie: grupy z Brodów i starachowickich działaczy lewicy. Do sztabu w brodowskim Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej wpłynęło 8017 zł. Sojusz Lewicy Demokratycznej i Federacja Młodych Socjaldemokratów zbierali datki po raz szósty.

– Kwestowaliśmy 8- osobową grupą uzyskując w sumie 1548 zł i 63 grosze. Najbardziej wartościową puszkę z kwotą około 400 zł miała moja córka, 10 -letnia Julia – informuje Piotr Nowaczek, szef SLD w Starachowicach.

Po doliczeniu jeszcze tych dwóch źródeł okazuje się, że powiat starachowicki przekazał na tegoroczną edycję WOŚP 94 tys. 906 zł i 79 groszy (rok temu było około 78 tys. 891 zł). To nasz piękny wkład w najnowszy cel Orkiestry: zakup sprzętu medycznego ratującego życie wcześniaków oraz pomp insulinowych dla ciężarnych kobiet chorych na cukrzycę.

Koronawirus

Kolejne zakażenia

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach, w województwie świętokrzyskim odnotowano 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 6 osób pochodzi...