19.2 C
Starachowice
poniedziałek, 21/06/2021

Brody

Kulturalno – sportowe plany

W 2012 roku Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach chce maksymalnie wykorzystać posiadaną bazę sprzętową i lokalową oraz predyspozycje kadry pracowniczej.

Tegoroczna działalność CKiAL będzie się odbywać kilku obszarach.

Świetlice środowiskowo – socjoterapeutyczne

Wiodącą rolę odgrywają dwie placówki: w Kuczowie i w Brodach. Działalność świetlicy w Stykowie planuje się ożywić poprzez wprowadzenie imprez otwartych dla wszystkich mieszkańców, zwłaszcza dla dorosłych. Z kolei świetlica w Krynkach nie jest w pełni wyposażona. Ma się to zmienić w I kwartale br., gdy zostanie zainstalowanych 6 stanowisk komputerowych z dostępem do internetu. Zaplanowane imprezy świetlicowe w 2012 roku to: zabawy walentynkowe (świetlice w Brodach i Stykowie), występy na Dzień Kobiet (Kuczów, Krynki), wigilia (Kuczów, Styków, Brody). We wszystkich placówkach odbędą się ponadto obchody związane z powitaniem wiosny, Wielkanocą, Dniem Matki, początkiem wakacji i roku szkolnego, Dniem Pieczonego Ziemniaka i Andrzejkami.

– Planujemy również uruchomienie w świetlicach zajęć tanecznych, śpiewu i odpłatnej nauki gry na instrumentach muzycznych. W celu spełnienia funkcji socjoterapeutycznych zaproponujemy m.in. spotkania lub zajęcia prowadzone przez członków Stowarzyszenia Trzeźwościowego „Rodzina” – informuje Tomasz Margula, dyrektor CKiAL.

Imprezy o charakterze środowiskowym

Rrealizowane będa we współpracy z innymi podmiotami, głównie szkołami i organizacjami działającymi w gminie. Najbliższą imprezą kulturalną będzie Gminny Dzień Kobiet, a w dalszej kolejności: „Topienie Marzanny” (21 marca – boisko i scena w Brodach), procesja Niedzieli Palmowej (1 kwietnia – kościół w Krynkach), „Majówka pod figurą” (maj – kapliczki plenerowe w Jabłonnie, Krynkach i Rudzie), „Dzień szkoły bez przemocy” (czerwiec – boisko w Brodach), Noc Świętojańska (23 czerwca – boisko „Czarnych Ruda” nad zalewem), msza w rocznicę pacyfikacji Boru Kunowskiego (4 lipca – plac przy pomniku), festyn „Lato nad Kamienną” (15 sierpnia- scena i boisko w Brodach). Przewidziano ponadto konkursy i imprezy szkolne dla uczniów. W ciągu roku odbędą się: Gminny Konkurs Mitologiczny (Szkoła Podstawowa w Stawie Kunowskim), Gminny Konkurs Ortograficzny (SP w Brodach), Konkurs „Kochamy nasze lektury” (SP w Stykowie), Gminny Konkurs Matematyczny (SP w Lubieni), Przegląd Kolęd i Pastorałek (SP w Dziurowie). Zaplanowano także konkurs fotograficzny dla uczniów „Moja okolica” w świetlicy w Brodach.

Nie zabraknie propozycji dla miłośników sportu. Organizatorzy zapraszają do hali w Krynkach na: Mistrzostwa Gminy w Siatkówce (19 lutego), IX Mistrzostwa Gminy w Piłce Halowej (26 lutego), Mistrzostwa Lokalnej Grupy Działania w Siatkówce (kwiecień), Mikołajkowy Turniej w Siatkówkę (grudzień) oraz na turniej piłki nożnej drużyn amatorskich (24 czerwca – boisko w Brodach) a także mecze Amatorskiej Ligi Piłkarskiej (kwiecień, maj, czerwiec w Brodach, Rudzie i Lipiu) i na Wakacyjną Ligę Szóstek (lipiec – Brody). We współpracy ze Szkolnym Związkiem Sportowym zostaną zorganizowane: Turniej Sześciu Sal w Siatkówkę (luty, marzec – SP Lubienia, Styków, Krynki), Gimnazjalna Liga Siatkówki (luty, marzec, kwiecień – hala Krynki), Mistrzostwa Gminy w Piłce Halowej dla szkół podstawowych i dla gimnazjów (15 i 28 marca – hala Krynki), XX Biegi Przełajowe o Puchar Wójta Gminy Brody (26 kwietnia – stadion Brody), I Festiwal Gier i Zabaw Ruchowych (25 maja – stadion Brody), Turniej Mini Piłki Nożnej dla szkół podstawowych i gimnazjów (12 i 14 czerwca – stadion Brody), Sztafetowe Biegi Przełajowe(10 października – stadion Brody), II Festiwal Gier i Zabaw Ruchowych (grudzień – Hala Krynki), II Turniej Sześciu Sal w Siatkówkę (październik, listopad, grudzień- SP Staw Kunowski, Brody, Dziurów), II edycja Gimnazjalnej Ligi Siatkówki (październik, listopad, grudzień – hala w Krynkach), II Edycja Gimnazjalnej Ligi Piłki Halowej (listopad, grudzień – hala w Krynkach), treningi Szkółki Piłkarskiej dla rocznika 1997 i młodszych (cały rok – boisko w Brodach i hala w Krynkach).

Działalność zespołów artystycznych i sportowych

W gminie działa 11 grup artystycznych: Gminna Orkiestra Dęta, zespoły wokalne: „Brodowianki”, „Seniorzy”, „Echo”, „Jarzębina”, „Dziurowianki”, Dziecięce Studio Piosenki, Zespół Taneczny „Fascynacja”, Zespół Taneczny „Fascynacja -Mini”, Zespół Taneczny „Mini”, Kółko Teatralne. Ponadto funkcjonuje szkółka piłkarska dla chłopców w wieku 10-12 lat oraz drużyny piłkarskie „Młodzik starszy” i „Junior młodszy”.

– Mam nadzieję, że uda się w 2012 roku utrzymać wszystkie zespoły – mówi dyrektor Margula.

– Największe zmiany planujemy w dziedzinie sportowej. Chcemy przejąć obsługę treningów i rozgrywek piłkarskich drużyn młodzieżowych, prowadzonych dotychczas przez Stowarzyszenie Sportowe „Kamienna”. Ma to uzasadnienie, gdyż i tak CKiAL finansuje zatrudnienie trenera juniorów, a nasi pracownicy obsługują mecze tych drużyn. Stowarzyszeniu pozostanie jedynie organizowanie meczów seniorów i pozyskiwanie na ten cel środków – wyjaśnił dyrektor.

Przyznana z gminy dotacja w wysokości 515 tys. zł zabezpiecza bieżące potrzeby CKiAL. Kwota ta nie wystarczy jednak na inwestycje, czy poważniejsze zakupy. Dodatkowym źródłem dochodu ma być wynajem świetlic na cele komercyjne. Roczne wpływy z tego tytułu szacowane są na około 5 tys. zł. Za najistotniejsze wyzwania 2012 roku dyrektor Margula uznał: urządzenie przy każdym obiekcie choćby niewielkiego placu zabaw na świeżym powietrzu, zakup za około 25 tys. zł sprzętu do utrzymania terenów zielonych, odwodnienie pomieszczeń piwnicznych w siedzibie CKiAL, co umożliwiłoby ich wykorzystanie na potrzeby zespołów śpiewaczych, zamontowanie monitoringu w świetlicy w Stykowie (koszt ok. 2 tys. zł).

Stałą formą promocji działań podejmowanych przez CKiAL jest strona internetowa www.kultura.brody.org.pl

Koronawirus