11.7 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna W numerze Powiatowy konkurs z niemieckiego

Powiatowy konkurs z niemieckiego

Już po raz siódmy w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Starachowicach odbył się VII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego dla gimnazjalistów pod nazwą „W świat z niemieckim”.

Głównym celem konkursu jest zachęcenie młodzieży do uczenia się i propagowania języka niemieckiego w naszym powiecie. Zorganizowany został przez II Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach pod patronatem starosty Andrzeja Matyni, a jego pomysłodawczynią jest germanistka II LO Katarzyna Gutowska – Lipiec. Od pierwszej jego edycji w realizację angażuje się również Janusz Ćwieluch, nauczyciel niemieckiego w „dwójce” .

Tradycyjnie konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy, szkolny, odbył się 14 grudnia ubiegłego roku z udziałem uczniów 7 szkół: Gimnazjum Społecznego, Gimnazjum nr 4 i nr 1 w Starachowicach oraz gimnazjów w Mircu, Pawłowie, Szerzawach i w Wąchocku. Uczniowie z klas I – III pisali wówczas testy, których wyniki decydowały o kwalifikacji do etapu powiatowego. Przed tym zadaniem stanęło 18 osób. Musieli rozwiązać testy sprawdzające rozumienie tekstu słuchanego i czytanego i test gramatyczno – leksykalny, w którym zadaniem uczniów było napisanie kartki pocztowej. Trzeba było też wykazać się wiedzą na temat sportu w Niemczech. Do części ustnej zakwalifikowało się 11 gimnazjalistów, którzy uzyskali minimum 70% punktów. Najzdolniejsi musieli opisać obrazek oraz wypowiedzieć się na podany w zestawie temat. Oprócz tego oceniane były również tzw. reakcje językowe. Wszystko oczywiście w języku niemieckim.

Prace uczniów oceniała komisja w składzie: przewodniczący, Katarzyna Gutowska – Lipiec, zastępcy Janusz Ćwieluch i Joanna Banaszkiewicz – Opiła oraz nauczyciele j. niemieckiego: Monika Orman (Gimnazjum Społeczne w Starachowicach), Agnieszka Pawelec (Gimnazjum w Pawłowie), Jolanta Wiśniewska (Gimnazjum nr 4 w Starachowicach), Aneta Cieśla – Pedryc (Gimnazjum w Mircu), Anna Sadłos (Gimnazjum w Wąchocku) i Anna Cichońska (Gimnazjum w Szerzawach).

Najlepiej poradził sobie z konkursowymi zadaniami Hubert Kubiczek z Gimnazjum Społecznego, zdobywając pierwsze miejsce, drugie komisja przyznała Tomaszowi Milanowskiemu z Gimnazjum w Szerzawach, a trzecią zdobyła Paulina Sławek z Gimnazjum w Pawłowie. Znakomitej wiedzy możemy pozazdrościć także Agacie Gwardyś, Patrykowi Gruntowi, Julii Jezierskiej, Maciejowi Purskiemu, Agacie Przygodzie, Małgorzacie Żurowskiej, Michalinie Łach oraz Magdalenie Adamczyk, którzy również osiągnęli wysokie wyniki.

Nagrody, w postaci książek i materiałów dydaktycznych do języka niemieckiego ufundował dla wszystkich uczestników konkursu starosta starachowicki, Andrzej Matynia, natomiast torby sportowe, plecaki, artykuły piśmiennicze wydawnictwo WSiP i PWN. Dodatkowo uczniowie i ich opiekunowie otrzymali dyplomy i nagrody, które wręczył dyrektor II LO Henryk Frynas oraz starosta Andrzej Matynia. Słodki poczęstunek, jako rekompensatę za stres, zafundowało II LO, a napoje właściciele firmy usługowej, Joanna i Sławomir Opiłowie.

Poprzedni artykułJuż próbują zarobić na Euro
Następny artykułZwłoki na terenie SSE

Koronawirus