11.7 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna Wędrowali śladami górników
Array

Wędrowali śladami górników

Tegoroczne obchody Dnia Świętej Barbary – patronki naszego miasta, zorganizował Urząd Miejski we współpracy ze Starostwem Powiatowym i starachowickim kołem Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Kotyzka”, a zainaugurował je IV Starachowicki Rajd Barbórkowy Śladami Górników pod przewodnictwem komendanta Jacka Tarnowskiego.

Na trzy trasy o różnym stopniu trudności wyruszyli uczniowie i opiekunowie ze szkół z terenu miasta i powiatu. Nie zabrakło także słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Liczna grupa mieszkańców wzięła także udział w przemarszu ulicami miasta do kościoła p.w. Wszystkich Świętych, gdzie odprawiona została uroczysta suma odpustowa, koncelebrowana przez proboszczów starachowickich parafii. W trakcie procesji przypomniano historię ustanowienia Świętej Barbary patronką naszego miasta. Stało się to 28 września 2009 r. w Watykanie. Na mocy upoważnienia papieża Benedykta XVI Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret ustanawiający Św. Barbarę patronką Starachowic. Dokument został ogłoszony w starachowickim kościele p.w. Wszystkich Świętych 4 grudnia 2009 r.

Uczestnicy obchodów spotkali się w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach na zlocie IV Starachowickiego Rajdu Barbórkowego Śladami Górników. Tam czekała na nich ciepła grochówka. Było też ognisko, przy którym można było się ogrzać i upiec kiełbaskę. Wręczono także upominki i nagrody dla grup biorących udział w rajdzie, wszyscy uczestnicy otrzymali natomiast pamiątkowe znaczki.

O bezpieczeństwo uczestników uroczystości zadbali starachowiccy policjanci oraz strażnicy miejscy.

Poprzedni artykułNapad na BP
Następny artykułZawodów nie będzie

Koronawirus