Strona główna / Informacje sportowe / Lekkoatleci podsumowali starty

Lekkoatleci podsumowali starty

Uroczyste podsumowanie działalności Ludowego Klubu Biegacza „Rudnik” odbyło się 2 marca br. w świetlicy w Brodach. Lista sukcesów naszych biegaczy była zdecydowanie dłuższa niż roku ubiegłym. Najwięcej trofeów zdobyli młodzi zawodnicy z gminy Brody: Agnieszka Filipowska i Mateusz Borkowski.
Spotkanie rozpoczęło się pokazem zdjęć z najważniejszych występów zawodników. Obecni byli sportowcy wszystkich klas wiekowych, a najmłodsi sportowe święto przeżywali wraz ze swoimi rodzinami. Korzystając z tej okazji, Sebastian Śpiewak z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach edukował najmłodszych biegaczy o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze.
Sylwester Dudek, prezes LKB „Rudnik”, zaprezentował plan startów sportowców w bieżącym roku. Najważniejszymi są kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Baku oraz dwa występy we Włoszech: Mistrzostwa Europy w Biegach Górskich w Arco di Trento i Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich w Casette di Massa. Ekipa „Rudnika” planuje wystąpić również na Mistrzostwach Europy w Biegach Przełajowych w bułgarskim Samokowie. Udział jest jednak uzależniony od zdobycia pieniędzy. Szansą jest finalizowana umowa ze sponsorem strategicznym. Gmina Brody od lat finansowo wspiera działalność sportową LKB „Rudnik”. W 2013 roku, na ten cel przekazano 12 tys. zł. Prezes Dudek przyznał także, że zawodnikom do treningów brakuje dobrej bieżni.
– W bieżącym roku będzie remont boiska trawiastego w Stykowie i budowa drugiego Brodach, z nawierzchni syntetycznej. Po ukończeniu inwestycji zastanowimy się, przy którym z nich można by utworzyć bieżnię. Mam nadzieję, że takie zadanie udałoby się dodać do budżetu gminy na 2015 rok – powiedział po spotkaniu wójt Andrzej Przygoda.
Zawodnicy LKB „Rudnik” uczestniczyli łącznie w dziewięciu maratonach, ośmiu zawodach halowych i biegach na stadionach, pięciu biegach przełajowych i czterech górskich. Sportowcy brali udział również w trzydziestu biegach ulicznych i pozostałych.
Agnieszka Filipowska i Mateusz Borkowski zdobyli złote medale w Halowych Mistrzostwach Polski w Spale, Mistrzostwach Polski w Biegach Górskich w Stylu Anglosaskim, Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Łodzi i Mistrzostwach LZS w Słubicach. Oboje mają także na koncie srebrne medale w Mistrzostwach Polski Biegów Przełajowych w Kwidzynie. LKB „Rudnik” zdobył tam trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej. Agnieszka Filipowska, wraz z reprezentacją Polski, zdobyła we francuskim Gap II miejsce na Mistrzostwach Europy w Biegach Górskich. Sportsmenka ma na koncie również złoty medal na Mistrzostwach Polski w Stylu Anglosaskim w Międzygórze. Mateusz Borkowski tryumfował natomiast na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w holenderskim Utrechcie, a na halowych zawodach w Łodzi i w Spale pobił dwa rekordy Polski. Od 21 lat, żaden junior młodszy nie miał takich osiągnięć. Sukcesy odnotowała także Maja Dyoniziak. Zdobyła złoty medal w Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiego w biegach przełajowych. W granicach pierwszej dziesiątki zawodów mistrzostw Polski plasowały się również: Natalia Góra i Monika Filipowska. Lekkoatletów uhonorowano pamiątkowymi pucharami, wręczonymi przez: Jerzego Kulę – prezesa Świętokrzyskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych, Andrzeja Przygodę – wójt Gminy Brody, Jerzego Stąporka – przewodniczącego Rady Gminy oraz radnych: Ignacego Cymerysa, Bogusławę Gęburę oraz Sławomira Czarneckiego – prezesa zaprzyjaźnionego stowarzyszenia „Rodzina”. Ponadto Agnieszce Filipowskiej i Mateuszowi Borkowskiemu, wójt i przewodniczący rady wręczyli listy gratulacyjne wraz z decyzją o przyznaniu nagrody finansowej w wysokości 1000 zł.