Strona główna / Informator UM / Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

W poniedziałek, w kościele p.w. Wszystkich Świętych odprawiona została msza święta w intencji poległych na kijowskim Majdanie. Mszę odprawił proboszcz parafii, ksiądz dziekan Marek Janas.
Trzeci marca to data szczególna. Minęło bowiem wtedy 40 dni od śmierci pierwszych bohaterów kijowskiego Majdanu: Serhija Nihojana, Michaiła Żyznieuskiego, Jurija Werbyckoho i Romana Senyka.
„Tych 40 dni w tradycji wschodniej to czas, kiedy śmierć powoli przestaje tak dotkliwie boleć tych, którzy pozostali, kiedy powoli żałoba wysusza łzy, a strata, tak bardzo bolesna, bo nieodwracalna, zaczyna ustępować miejsca obowiązkowi pamięci”.
Przed rozpoczęciem uroczystej modlitwy harcerki: Weronika Gozdur, Julia Zawal i Weronika Gross z 15 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej, odczytały listę osób poległych na Majdanie. W wygłaszanej homilii ksiądz Marek Janas podkreślił potrzebę solidarności z narodem ukraińskim oraz zaapelował o modlitwę i pomoc dla mieszkańców Ukrainy, o co również prosi Episkopat Polski.
Współorganizatorami uroczystej mszy byli Urząd Miejski w Starachowicach oraz Komitet Obywatelski Solidarności i z Ukrainą. Wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział we mszy, serdecznie dziękujemy.