Strona główna / Informacje sportowe / Szachowa rywalizacja

Szachowa rywalizacja

Luty okazał się bardzo pracowity dla starachowickich miłośników królewskiej gry. Zorganizowano aż cztery turnieje szachowe, w których wzięło udział aż 145 zawodników. A to dopiero początek…
Partia szkocka
Ten tematyczny turniej szachowy w ramach IV Starachowickich Szachów Juniorów rozegrano w Szkole Podstawowej nr 6, a organizatorami byli: Klub Szachowy GAMBIT oraz Szkoła Podstawowa nr 6. Turniej składał się z 7 rund w systemie szwajcarskim z tempem gry 10 minut dla zawodnika, a sędzią był Łukasz Kaput. Rozgrywki potwierdziły dominację dziewcząt, które po pięciu turniejach zajmują dwa pierwsze miejsca, co w szachach jest ewenementem.
Klasyfikacja generalna turnieju: I miejsce – Katarzyna Figiel oraz Zuzanna Rokoszna, II – Wiktor Tomanek oraz Anita Janus, III – Paweł Kaput.
VII Grand Prix Starachowic
Czwarty z dziewięciu turniejów Szachowego Grand Prix Starachowic rozegrano systemem szwajcarskim, 7 rund z tempem gry 10 minut na zawodnika. Zwycięstwo odniósł Adam Choina z przewagą zaledwie 0,5 pkt. nad drugim w klasyfikacji Michałem Choiną, a trzecie miejsce przypadło Mariuszowi Rybakowi. Po czterech rozegranych turniejach, w klasyfikacji generalnej Grand Prix prowadzi Adam Choina. Za nim, ze stratą 57 punktów, plasuje się Mariusz Rybak, mający przewagę dwudziestu „oczek” nad trzecim Michałem Choiną. 4-krotny zwycięzca Grand Prix Starachowic, Roman Kaput wypadł z czołowej „piątki” klasyfikacji generalnej Grand Prix. Rywalizację w obecnej edycji zdominowała rodzina Choinów z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Klasyfikacja Grand Prix (po 4 rozegranych turniejach): I miejsce – Adam Choina – szkoły ponadpodstawowe (Hetman Ostrowiec), II – Mariusz Rybak – senior (Starachowice), III – Michał Choina – szkoły ponadpodstawowe (Hetman Ostrowiec).
Samuel – 2014
13 lutego br. rozegrano w Warszawie Szachowe Mistrzostwa Chrześcijańskiego Przedszkola i Szkoły Podstawowej SAMUEL. Organizatorami zawodów był Klub Szachowy Gambit, Stowarzyszenie Edukacyjne Integracja oraz ChPiSP Samuel w Warszawie.
Zawodnicy grali systemem szwajcarskim z tempem gry 10 minut na zawodnika w grupach wiekowych: Uczniowie po raz pierwszy zmierzyli się w sportowej rywalizacji w trzech grupach wiekowych. Emocje były ogromne. W każdej grupie najmłodsi zasiedli do rywalizacji z kolegami ze starszej klasy. Bardzo się to młodszym uczniom nie podobało, ale po pierwszych zwycięstwach nad starszymi kolegami okazało się, że wiek nie ma znaczenia.
Feryjna gra
W okresie ferii zimowych, Katolicki Ludowy Integracyjny Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Gambit, we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Urzędem Miejskim, zorganizował dwa turnieje szachowe. Patronat nad sportowo-rekreacyjną rywalizacją najmłodszych objął zastępca prezydenta miasta Starachowic Sylwester Kwiecień.
– Zainteresowanie naszym turniejem okazało się naprawdę spore. Mamy dziś aż 55 uczestników. To naprawdę niezłe osiągnięcie. Cieszy nas fakt, że dzieci i młodzież garną się do gry w szachy. Szachy to przecież nie tylko sport i rywalizacja. To także, a może przede wszystkim, ćwiczenia naszego umysłu wspomagające logiczne myślenie, umiejętność zapamiętywania oraz nabywanie cech odpornościowych. To wszystko przydaje się w szkole – przekonuje Roman Kaput, prezes Gambitu.
Turniej feryjny odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych. W rywalizacji uczniów szkół ponadpodstawowych (gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne) oraz uczniów klas IV-VI wystąpiło 22 uczniów. Natomiast o tytuł najlepszych w kategorii młodszej (uczniowie klas 0-III) walczyło aż 33 uczestników. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim z tempem gry 10 minut na partię na zawodnika. W trakcie turnieju w obu kategoriach rozegrano po siedem rund.
– Cieszy tak duża frekwencja. To bardzo miły obrazek i potwierdzenie, że naprawdę lubicie grać w szachy nawet w ferie zimowe. Dla was to doskonała zabawa i o to właśnie chodzi. Bawcie się, grajcie i miło spędzajcie okres ferii zimowych – gratulował uczestnikom turnieju zastępca prezydenta miasta Sylwester Kwiecień, który wspólnie z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 6, Alfredą Kiełek wręczył nagrody najlepszym zawodnikom.
W kategorii starszej najlepsi okazali się Marcin Przepióra oraz Katarzyna Figiel, którzy wygrali swoje kategorie. W gronie 22 uczestników bardzo dobrze spisali się: Krzysztof Lefek, Wiktor Tomanek, Jakub Bednarczyk czy Martyna Kubiak. Na uwagę zasługuje również postawa dwóch najmłodszych dziewcząt. W rywalizacji uczennic z klas IV-VI najlepsza okazała się Julia Borkowska, która wyprzedziła ostatecznie Izę Gront.
Najlepsi zawodnicy w kategorii starszej oraz młodszej otrzymali pamiątkowe puchary, statuetki, a także wspaniałe nagrody przygotowane przez organizatorów.
Turniej w „dziesiątce”
Kolejna edycja młodzieżowych spotkań z szachami rozpoczęła drugi tydzień ferii zimowych. W rozgrywkach szachowych uczestniczyła niemal 40-osobowa grupa dzieci i młodzieży ze Starachowic, Radkowic oraz Ostrowca Świętokrzyskiego.
W dwudniowych zmaganiach szachowych uczestniczyło wielu miłośników tej królewskiej gry planszowej. Mimo zaciętej rywalizacji, wśród uczestników panowała przyjazna atmosfera i radość ze wspólnej zabawy. Najlepszym zawodnikiem w turnieju A okazał się Wiktor Tomanek, a najlepszą zawodniczką została Anita Janus. Kolejne miejsca w tej kategorii zajęli: Marcin Przepióra, Krzysztof Lefek, Tymoteusz Surdy, Katarzyna Figiel, Jakub Bednarczyk, Piotr Małecki, Mikołaj Koprowski, Julia Borkowska, Olaf Rączka, Mateusz Szwed, Michał Pocheć, Piotr Nowakowski, Iza Gron, Wojciech Gwóźdź, Julian Przemyski, Mateusz Maciąg, Damian Sadkowski, Jakub Kalisz i Mateusz Polak. W kategorii turniejowej B zwyciężył Mateusz Chmielewski. Wśród dziewcząt najlepszą okazała się Jagoda Grunt. Zaraz za zwycięzcami uplasowali się: Wojciech Jaśkiewicz, Filip Kołaczyński, Filip Pastuszka, Kacper Łosicki, Maciej Nowak, Mariusz Szlęzak, Bartosz Przesłański, Maciej Jaśkiewicz, Bartosz Nowak, Jan Rasiński, Krzysztof Surowiec, Dawid Raczyński, Kamil Szlęzak, Kacper Rączka, Antoś Mańka, Maja Sławek oraz Sandra Papież.
Puchary zwycięzcom turnieju wręczył zastępca prezydenta miasta Sylwester Kwiecień
Mich