Strona główna / Wieści z gmin / Wąchock / KGW Węglów nagrodzone za sernik

KGW Węglów nagrodzone za sernik

30 marca br. w Zespole Szkół w Łącznej odbył się coroczny Kiermasz Wielkanocny rękodzieła ludowego. Można było na nim podziwiać, ale także zakupić palmy wielkanocne, pisanki oraz ozdoby, związane z nadchodzącymi świętami. Swoje wyroby prezentowały też Koła Gospodyń Wiejskich, w tym nasze reprezentantki z Węglowa, które zdobyły trzecią nagrodę w konkursie na najlepszy świąteczny wypiek.

Imprezę cieszącą się dużym zainteresowaniem już po raz drugi zorganizowała Lokalna Grupa Działania „Wokół Łysej Góry” wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich „Łącznianie”. Na kiermaszu prezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z terenów gmin zrzeszonych w LGD „Wokół Łysej Góry” – Bielin, Bodzentyna, Górna, Masłowa, Suchedniowa i Wąchocka. Gminę Wąchock reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Węglowa w składzie: sołtys sołectwa Węglowa Włodzimierz Derlatka, Aniela Derlatka, Henryka Śpiewak oraz Jadwiga Pająk. Przewodnicząca koła podkreślała, że wszystkie wyroby prezentowane na kiermaszu były niepowtarzalne i wykonane zgodnie z regionalną tradycją.

Kiermasz był również okazją do zaprezentowanie własnych inicjatyw członkiń kół gospodyń wiejskich oraz indywidualnych osób, potrafiących wykonywać tradycyjne ozdoby. Podczas imprezy przeprowadzony został też konkurs na najlepsze ciasto wielkanocne i najładniejsze stoisko. W pierwszej konkurencji reprezentacja gminy Wąchock zaprezentowała własnoręcznie upieczony wg staropolskiej tradycji Wielkanocny Sernik. Przygotowane ciasto było tak pachnące i smaczne, że bardzo szybko zostało docenione przez kubki smakowe szacownego jury. Dodatkowym potwierdzeniem jakości wypieku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Węglowa był fakt, że ciasto bardzo szybko zostało skonsumowane przez gości. Ostatecznie nasz wypiek zajął III miejsce w konkursie, o czym zadecydował jego niepowtarzalny smak, estetyka podania i receptura, zgodna z tradycją. W nagrodę KGW otrzymało patelnię elektryczną.

Paniom i Panu z KGW Węglów serdecznie gratulujemy, a mieszkańców powiatu zapraszamy na II Jarmark Wielkanocny, który odbędzie się 13 kwietnia w godzinach 8.30 do 18.00 w krużgankach Klasztoru Ojców Cystersów w Wąchocku.

/m.p./