Strona główna / Wieści z gmin / Wąchock / Młodzi uczą się samorządności

Młodzi uczą się samorządności

31 marca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku odbyła się debata pod hasłem „Nic o nas bez nas, czyli jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji”. Organizatorami spotkania byli Tomasz Niedziałek oraz Cezary Kwiecień, a także Młodzieżowa Rada Miasta w Wąchocku.

Tomek i Czarek są uczniami klasy drugiej Gimnazjum Publicznego w Wąchocku. Obaj zgłosili chęć uczestnictwa w obradach XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się 1 czerwca br. w Warszawie. Organizacja debaty z udziałem młodzieży, włodarzy miasta, nauczycieli była jednym z warunków udziału w projekcie edukacyjnym. W rolę ekspertów wcielili się zaproszeni goście: dyrektor Biblioteki Publicznej Małgorzata Polakowska, pełnomocnik do spraw młodzieży przy UM w Starachowicach Wioletta Grosicka, Marcelina Miernik – radna I kadencji Młodzieżowej Rady Miasta, zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski oraz dyrektor MGOK Marian Susfał. Moderatorem spotkania była Anna Podzielna.

Eksperci odpowiadali na pytania dotyczące aktywności młodzieży w gminie Wąchock, sposobów wpływania na podejmowanie decyzji w społeczności lokalnej, a także zadań, które mogliby wspólnie realizować. W trakcie spotkania przedstawiono też prezentację multimedialną zawierającą informacje o aktywności młodzieży w skali kraju oraz w naszej miejscowości. Głos chętnie zabierali przybyli goście: Czesław Kozłowski, Marek Materek, Jolanta Susfał, Klaudia Mamcarz, Dawid Bzdręga, Mateusz Kubicz, Roksana Spadło. Efektem spotkania było wypracowanie pomysłów jak zaktywizować młodzież wąchocką do działalności obywatelskiej. Ostatnią częścią debaty były zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy spotkania na kolorowych karteczkach zapisali swoje pomysły dotyczące realizacji tematu przewodniego spotkania oraz ewaluacja debaty. Zebrani zgodzili się jednoznacznie, że aktywność młodzieży jest szansą dla rozwoju państwa obywatelskiego oraz małej ojczyzny, a jej udzielanie się w życiu publicznym może przełożyć się później na sukces w życiu zawodowym.

Sprawozdanie z realizacji zadań projektowych musi być zamieszczone na stronie organizatora projektu do 7 kwietnia, a 15 kwietnia zostanie ogłoszona lista osób zakwalifikowanych do udziału w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży .Inicjatorom gratulujemy pomysłów i życzymy sukcesów w projekcie.