Strona główna / Wieści z gmin / Wąchock / Święto parszowskich wędrowców

Święto parszowskich wędrowców

10-lecie istnienia świętował Szkolny Klub Krajoznawczo – Turystyczny, przy Szkole Podstawowej w Parszowie. Była to znakomita okazja do wręczenia nagród , podziękowania za wieloletnią współpracę oraz popularyzację turystyki pieszej.

Setki wędrówek, rajdów oraz eskapad ma na koncie Szkolny Klub Krajoznawczo – Turystyczny w Parszowie, który działa przy szkole od ponad dekady. Opiekują się nim: Grażyna Frankiewicz, Agata Fokt – Danielska, Katarzyna Lipińska i Edyta Mizura, które popularyzują zdrowy styl życia i turystykę, organizując przeróżne rajdy: Jesienny, Mikołajkowy, Barbórkowy, Szlakiem Powstańców Styczniowych, Wiosenny, Nad Kamienną czy Lizakowy, w czym pomagają im miejskie oddziały PTTK w Skarżysku-Kamiennej oraz w Starachowicach.

Sezon zaczynają od nawiedzenia Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w sąsiednim Skarżysku, gdzie biorą udział we mszy świętej, a każdy kolejny rajd oznacza dla uczestnika nową odznakę: brązowe, srebrne i złote, które posiada już wielu członków. W minionych 10 latach zwiedzili już wiele miejsc w Starachowicach oraz Skarżysku, w także miejsca pamięci narodowej, pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej. Byli też w lasach, podziwiając ich faunę i florę, przez co mają już dużą wiedzę geograficzną, przyrodniczą, topograficzną i historyczną o swoim regionie.

Wspólne wyprawy to integracja, szukanie przygód i niespodzianki, z których zostają miłe wspomnienia, co pokazano w prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Agatę Fokt – Danielską. Przy tej okazji wręczono także dyplomy z gratulacjami dla członków organizacji. Powędrowały one do: Julii Kuszewskiej (klasa I), Bartka Majewskiego oraz Wiktora Sieczki (klasa II), Julii Jaźwiec, Mateusza Linkiewicza, Piotra Sieronia, Mateusza Utraty, Wiktorii Włodarczyk, Wiktorii Nowak, Julii Budy (klasa III), Joanny Herman, Klaudii Szafrańskiej, Wiktorii Marczewskiej, Natalii Moskalczyk, Wiktorii Musiał (klasa IV), Zuzanny Kowalskiej, Aleksandry Martys, Natalii Milewskiej, Natalii Nowak (klasa V) oraz Iwony Kubicz (klasa VI).

Kondycji oraz wyczynów gratulowała wszystkim dyrektor Barbara Gajewska, życząc dalszych sukcesów na szlakach. Za wieloletnią współpracę dziękowano też członkom Zarządu Miejskiego Oddziału PTTK w Skarżysku – Kamiennej: Janowi Włodarczykowi, Witoldowi Zajączkowskiemu, Jackowi Mrozickiemu oraz Monice i Grzegorzowi Kowalskim, którzy odwdzięczyli się kołu pamiątkowym pucharem z wizerunkiem odznaki „Wędrowiec Skarżyski”, a szkole zestawem książek. Spotkanie przy wspólnym stole było okazją do wspomnień i obejrzenia kroniki SKKT.

Opiekunowie SKKT składają podziękowania OM PTTK w Skarżysku za przybycie oraz prezenty, dyrektor Gajewskiej za wspieranie działań, a uczniom za liczny udział w – prawie już – comiesięcznych rajdach.

(An)