Strona główna / W numerze / Westernowa odsłona bluesa

Westernowa odsłona bluesa

Miało być kameralnie na kolejnym bluesowym koncercie w Ekomuzeum w Starachowicach, a znów były tłumy widzów. Niezapomniany klimat stworzyli Mike Green, Łukasz Wiśniewski i David Price, trójka znakomitych muzyków, którzy współtworzą Mike Greene Trio.

To była wspaniała muzyczna uczta polsko – amerykańskiego bluesa w wykonaniu trójki znakomitych artystów, dla których również był to niezapomniany występ grupy Mike Greene Trio. Stawiają uczucia ponad technikę i odrzucając utarte schematy oraz konwencje. Ich twórczość zawiera w sobie wszelkie odcienie amerykańskiej tradycji muzycznej – bluesa, gospel, jazzu i folku. Naturalna charyzma muzyków i silnie emocjonalny stosunek do wykonywanych utworów sprawiają, że każdy ich występ ma w sobie magię, co można było też poczuć w Ekomuzeum.

– To był kolejny koncert w kameralnej przestrzeni, który wypełnił znowu tę przestrzeń szczelnie – stwierdził dyrektor Ekomuzeum Paweł Kołodziejski, przyznając, że takiej frekwencji się nie spodziewał.

– Liczyliśmy na ok. 60 osób, a zjawiła się blisko setka, angażując się bardzo żywo w to, co się działo na scenie, co bardzo nas cieszy. Potwierdza to bowiem tezę, że w naszym mieście jest grupa osób, świadomych konsumentów kultury pozytywnie wybrednych. Bo blues nie jest muzyką, której możemy posłuchać codziennie w komercyjnych rozgłośniach radiowych. Wymaga pewnego rodzaju wrażliwości muzycznej – powiedział nam Kołodziejski. – Widać to doskonale na takich koncertach, kiedy artyści wchodzą w reakcje ze słuchaczami. Tak było również i u nas, co podkreślali sami muzycy, dla których był to jeden z bardziej udanych koncertów.

Publiczność żywo reagowała, nie pozwalając muzykom zejść wcale ze sceny. Dali więc kilka bisów.

– To dowodzi, że nadal jest spore zapotrzebowanie na tego rodzaju muzykę – uważa dyrektor, dodając, że był to pierwszy bluesowy krok w 2014 roku i że na pewno będzie ich więcej.

(An)