Strona główna / Wieści z gmin / Wąchock / Zasiądą w sejmowych ławach?

Zasiądą w sejmowych ławach?

Tomasz Niedziałek i Cezary Kwiecień z Gimnazjum Publicznego w Wąchocku, jako jedyny zespół z powiatu starachowickiego podjął starania o wzięcie udziału w XX Sesji Sejmu dla Dzieci i Młodzieży i 1 czerwca br. mają szansę zasiąść w poselskich ławach.

Obaj chłopcy aktywnie uczestniczą w życiu społecznym gminy Wąchock. Działają także w Samorządzie Uczniowskim, a od stycznia br. także w Młodzieżowej Radzie Miejskiej. Mimo młodego wieku, piętnastolatkowie mają na swoim koncie liczne sukcesy. Tomek w 2010 roku pełnił funkcję marszałka wojewódzkiego Sejmiku Dziecięcego, jest także laureatem wielu konkursów fotograficznych. Czarek natomiast piastuje urząd sekretarza Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wąchocku, interesuje się literaturą postapokaliptyczną i muzyką z lat 20., zaś Tomek uwielbia podróżować. Tworzą więc „duet doskonały” i podjęli już pierwsze kroki, aby w czerwcu br. zasiąść w poselskich ławach.

– Sejm Dzieci i Młodzieży, organizowany przez Kancelarię Sejmu RP przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, to nie tylko posiedzenie 1 czerwca, ale również projekt edukacyjny, który zaczyna się już w połowie lutego – tłumaczy opiekunka Samorządu Uczniowskiego, Aldona Parka.

Celem projektu jest zaangażowanie uczniów w działania na rzecz swojej szkoły i najbliższego otoczenia oraz podniesienie poziomu wiedzy na temat organizacji i funkcjonowania Sejmu RP. W projekcie udział biorą dwuosobowe drużyny z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a ich zadaniem jest organizacja debaty w szkole macierzystej oraz przedstawienie i zrelacjonowanie przebiegu dyskusji na platformie konkursowej, gdzie umieszcza się także wyniki. Spośród trzech tematów, jakie do wyboru mieli beneficjenci projektu, wąchocczanie wybrali odpowiedź na pytanie, jak młodzież może wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji. Najwyżej ocenione prace będą podstawą do zakwalifikowania uczestników na listy posłanek i posłów. Tomasz i Cezary podjęli już pierwsze kroki, aby się na niej znaleźć. 18 marca br. wraz z Aldoną Parką byli w Warszawie, gdzie wzięli udział w warsztatach przygotowujących do udziału w XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. W Centrum Europa dowiedzieli się, w jaki sposób prawidłowo zorganizować debatę.

– Przyswoiliśmy sobie wiele nowych informacji, które będziemy mogli wykorzystać w późniejszych działaniach i nawiązaliśmy nowe znajomości z młodymi ludźmi nastawionymi na działania prospołeczne – mówią zgodnie chłopcy.

Sejm Dzieci i Młodzieży zbiera się raz w roku, 1 czerwca w Międzynarodowy Dzień Dziecka, a Polska, jako pierwszy kraj w Europie, podjęła się organizacji tego typu przedsięwzięć.

(Kas)