28.1 C
Starachowice
sobota, 8/08/2020
Strona główna Aktualności Gliwiński szefem "wodociągów"

Gliwiński szefem „wodociągów”

Dotychczasowy dyrektor ds. technicznych w Zakładzie Energetyki Cieplnej w Starachowicach, Ryszard Gliwiński został nowym prezesem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. W wyścigu o „stołek” pokonał 11 kandydatów, w tym pełniącą tę funkcję Aleksandrę Prokop.

Poziom konkursu, jak stwierdziła przewodnicząca Rady Nadzorczej PWiK Janina Malinowska, był bardzo wysoki. Na wyborze prezesa zaważyła jednak koncepcja rozwoju spółki.

– Sprawą priorytetową była kwestia zagospodarowania osadów ściekowych i inwestycja, jaka niebawem czeka przedsiębiorstwo – powiedziała przewodnicząca, przedstawiając nowego prezesa. Został nim Ryszard Gliwiński, dotychczasowy dyrektor ds. technicznych w Zakładzie Energetyki Cieplnej w Starachowicach. Wcześniej pracował też w firmach: Elektromontaż Kielce, Constar S.A. i Envo. Z wykształcenia jest elektromechanikiem urządzeń i aparatów przemysłowych. Ukończył studia ekonomiczne z zakresu ekonomii oraz organizacji pracy, ma też licencjat z marketingu i zarządzania.

Dziękując za zaufanie mówił o priorytetach i wyzwaniach, którym będzie się starał sprostać.

– W pierwszej kolejności chcę przeprowadzić dalszą modernizację oczyszczalni ścieków, polegającą na wybraniu najbardziej optymalnej technologii zagospodarowania osadów: biogazowni lub budowy układu kogeneracyjnego ORC- technologii pozwalającej na uzyskanie z odpadów bioenergii elektrycznej i ciepła. Być może udałoby się to przeprowadzić wspólnie z Zakładem Energetyki Cieplnej, przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – powiedział na konferencji w PWiK.

Taki układ, jak stwierdził, pozwoliły spółce na maksymalne wykorzystanie energii z przerobionych osadów ściekowych, dostarczając jej ok. 6,7 MW, w tym ok. 5,34 MW w cieple i 1,26 MW w energii elektrycznej.

Wspominał także o restrukturyzacji i lepszym wykorzystaniu zasobów ludzkich, rozszerzeniu działalności laboratorium, budowie farmy fotowoltaicznej na ujęciu wody w Trębowcu oraz na innych obiektach PWiK, wykonaniu monitoringu sieci, eliminowaniu odprowadzania deszczówki do kanalizacji sanitarnej oraz o wdrożeniu systemu zdalnych odczytów wodomierzy, co pozwalałoby spółce na wykrycie oraz eliminację błędów i lepsze zabezpieczenie danych. Planuje poprawić także obsługę klienta poprzez wprowadzenie e-faktury czy nowej strony internetowej, uważa, że więcej zadań powinno być wykonywane przez pracowników a nie zlecane na zewnątrz.

– Mniejsza ilość zleceń zewnętrznych przyczyni się do lepszego wykorzystania potencjału pracowników – powiedział Ryszard Gliwiński.

Jego koncepcje wydają się zbieżne z zamierzaniami gminy, która jest zainteresowana tematem zagospodarowania osadów.

– Gminy mają dziś zakaz składowania osadów, muszą je zagospodarowywać czy to poprzez spalanie, czy to w rolnictwie. Każda z tych form wymaga jednak nakładów. Nie chcielibyśmy, żeby modernizacja przełożyła się na podwyżki cen ścieków i to jest dla nas priorytet – stwierdził prezydent Marek Materek.

Nowy szef PWiK zatrudniony jest na kontrakcie, zarabiać będzie miesięcznie 9900 zł brutto. Pracę na tym stanowisku rozpocznie pod koniec kwietnia br., po przyjęciu przez Radę Nadzorczą bilansu za zeszły rok. Do tego czasu te obowiązki dalej sprawować będzie Aleksandra Prokop.

Ryszard Gliwiński ma 50 lat, pochodzi ze Starachowic, a mieszka w gminie Brody.

(An)

[new_comments]

Koronawirus