21.7 C
Starachowice
wtorek, 14/07/2020
Strona główna Informacje sportowe Jubileusz Juventy Starachowice

Jubileusz Juventy Starachowice

KKS-ASPN Juventa Starachowice świętowała 20 lat działalności! Przez te lata pracy z młodzieżą w naszym mieście wychowała wielu piłkarzy. Dla jednych była to tylko młodzieńcza przygoda, dla innych początek piłkarskiej kariery. Na arenie młodzieżowej Juventa wyrobiła sobie markę, a działacze mają powód do dumy.

Z inicjatywy sympatyków sportu przy parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na os. Południe oraz Szkoły Podstawowej nr 13 w grudniu 1994 roku powstał Katolicki Klub Sportowy Juventa Starachowice. Założycielami byli ks. proboszcz Stanisław Pindera, Eugeniusz Majchrzyk i Sławomir Rymarczyk.

– Od początku istnienia klub nastawił się na rekreację i sport amatorski, a wyjątkowo dużo uwagi poświęcano kształtowaniu postaw moralnych i wychowaniu młodzieży. Początkowo w klubie, oprócz sekcji lekkiej atletyki, funkcjonowały sekcje koszykówki, siatkówki, ringo oraz tenisa stołowego, a w 1996 roku powołano sekcję piłki nożnej, której trenerem został Krzysztof Zuba – czytamy na oficjalnej stronie internetowej klubu.

W 2000 roku sekcje lekkiej atletyki i piłki nożnej rozdzieliły się, a piłkarze stworzyli Autonomiczną Sekcję Piłki Nożnej. Pierwszym rocznikiem naborowym byli chłopcy urodzeni w 1986 i 1987 roku. Zespół występował w licznych turniejach młodzieżowych i parafiadach. Do historii przeszły występy naszych piłkarzy w międzynarodowym turnieju w niemieckim Minden, w którym starachowiczanie triumfowali trzykrotnie. Jednego roku w finale pokonali rówieśników słynnej Borussii Dortmund. Dobra praca z młodzieżą nie uszła uwadze innych trenerów i klubów z Polski. Nasi wychowankowie zapraszani byli na testy do klubów Ekstraklasy, a także otrzymywali powołania do kadr województwa i kadr narodowych.

– W minionym czasie ośmiu wychowanków naszego klubu otrzymało powołania na konsultacje kadr narodowych różnych kategorii wiekowych. Byli to: Bartek Gębura, Grzesiek Tobiszewski, Piotrek Stepień, Artur Kidoń, Stanisław Sarwicki, Bartek Kwiecień, a ostatnio Adrian Szast i Dawid Płatek. Trzech z nich wystąpiło w oficjalnym meczu kadry narodowej. Możemy pochwalić się też pięcioma medalistami Mistrzostw Polski, byli to Karol Kopeć, Bartosz Fręchowicz, Karol Prostak, Damian Świtek oraz Stanisław Sarwicki. W kadrze województwa świętokrzyskiego wystąpiła natomiast ponad setka naszych wychowanków – powiedział GAZECIE dyrektor Juventy Dominik Zuba.

Po licznych sukcesach na niwie młodzieżowej, naturalną kolejną rzeczy było powołanie drużyny seniorów. Taki zespół powstał w 2005 roku, a tworzyli go wychowankowie wsparci doświadczeniem starachowickich – nieco starszych – piłkarzy. Zespół przebojem wdarł się do III ligi.

– Na przestrzeni czterech lat wywalczyliśmy trzy awanse i latem 2009 roku rozpoczęła się nasza przygoda z III ligą małopolsko-świętokrzyską, w której występowaliśmy nieprzerwanie przez cztery sezony. Przełom lat 2012 i 2013 okazał się kluczowy dla przyszłych losów piłki seniorskiej w Juvencie. Sytuacja finansowa zmusiła nas do poważnych zmian kadrowych. Mimo rekordowo młodej drużyny, złożonej z wychowanków, w dużej mierze juniorów, udało się na koniec sezonu zająć 10. miejsce, uzyskując prawo do występów w trzeciej lidze w kolejnym sezonie. Niestety, planowane połączenie z drugim starachowickim klubem nie doszło do skutku, w efekcie zmuszeni zostaliśmy do wycofania zespołu seniorów z rozgrywek – czytamy na stronie klubu.

– Dużym sukcesem było to, że dwukrotnie udało nam się wywalczyć w III lidze szóste miejsce, a w ostatnim sezonie, grając tylko wychowankami, udało nam się utrzymać. Drużyna seniorów wydawała się i wydaje czymś naturalnym przy szkoleniu młodzieży w każdym roczniku, ale wiadomo, że w tym przypadku wszystko rozbija się o fundusze.

Obecnie w Juvencie postawiono na młodzież. Nasz klub jako jeden z dwóch w województwie (prócz Korony Kielce) zgłosił zespoły do rozgrywek we wszystkich możliwych kategoriach wiekowych – w sumie 10 drużyn, w których trenuje łącznie 250 dzieci. W ostatnim czasie nasi reprezentanci osiągali kolejne znaczące sukcesy.

– Zawodnicy z rocznika 2003 zajęli czwarte miejsce w Ogólnopolskim Finale Rozgrywek „Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Sukces jest tym większy, iż w rozgrywkach wzięło udział aż 270 tysięcy dzieci z całej Polski. Pojedynek o brązowe medale rozgrywany był na płycie Stadionu Narodowego w Warszawie, a przegraliśmy go dopiero w konkursie rzutów karnych. Nasi zawodnicy są dostrzegani przez trenerów drużyn młodzieżowych klubów z Ekstraklasy, takimi jak Piast Gliwice, Legia Warszawa, Ruch Chorzów czy Jagiellonia Białystok – mówi o najnowszej historii dyrektor klubu.

Dobra praca z młodzieżą na pewno zaowocuje kolejnymi sukcesami. Działaczy, trenerów i zawodników czeka nadal ciężka praca, ale teraz można świętować i powspominać wszystko dobre, co wydarzyło się przez ostatnie 20 lat. Czego zatem życzyć jubilatom?

– Kolejnych sukcesów, ale przede wszystkim wytrwałości w szkoleniu i wychowywaniu dzieci i młodzieży z naszego miasta. Jeszcze większej ilości startów, większej ilości przeżyć sportowych naszych dzieciaków. Sportowo mamy się czym pochwalić, jednak w każdym roku będziemy walczyć o jak najwyższe laury, czy to na arenie wojewódzkiej, czy ogólnopolskiej. To wszystko nie było, nie jest i nie będzie możliwe bez wsparcia: miasta, sponsorów, rodziców, działaczy. Tego wsparcia życzymy sobie przede wszystkim – dodaje Dominik Zuba.

(mp)

Koronawirus

Coraz mniej zakażeń

W województwie świętokrzyskim odnotowano tylko 2 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach są to: starsza kobieta...