4.4 C
Starachowice
wtorek, 2/03/2021
Strona główna W numerze Recytowali literaturę regionalną

Recytowali literaturę regionalną

W Starachowickim Centrum Kultury rozstrzygnięto XXXIX Ogólnopolski Turniej Recytatorski Literatury Regionalnej.

Turniej skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studentów i dorosłych, a jego celem popularyzacja literatury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości pisarzy regionu świętokrzyskiego, kultywowanie i propagowanie piękna mowy ojczystej i gwary regionalnej oraz integracja środowiska twórców słowa pisanego, wydawców i uczestników ruchu recytatorsko-teatralnego. Finałowe rozgrywki odbyły się 19 i 20 listopada br. w SCK w Starachowicach.

Rada artystyczna w składzie: Dorota Koman-Szmigiero, Karolina Kominek i Anna Iwasiuta-Dudek, oceniała dobór repertuaru, możliwości interpretacyjne wykonawcy, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny i przyznała w kategorii recytacji (szkoły ponadgimnazjalne) pierwsze miejsce Magdalenie Zarembskiej z MDK w Lubaczowie, drugą nagrodę zdobyła Sylwia Karbownik z MGOK w Końskich, a trzecią Izabela Krubnik z MDK w Lubaczowie. Wśród gimnazjalistów nagrodzeni zostali: Gabriela Ługowska z MDK w Lubaczowie, Natalia Szczypała z Gimnazjum nr 6 w Kielcach, Aleksandra Rzeźnicka z Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu, a wyróżnienia zdobyli: Karolina Janikowska z MGOK w Ostrowcu Świętokrzyskim i Ernest Jarosiński z Zespołu Szkół Integracyjnych w Radomiu. W kategorii „Wywiedzione ze słowa zwyciężyli recytatorzy z MCK w Skarżysku-Kamiennej: Bartosz Janowski zajął I miejsce, a Jakub Krawarski drugie. W kategorii poezji śpiewanej wyróżniono Oliwię Czubochę z MDK w Lubaczowie. Dzień przesłuchań zakończył koncert miejscowego barda, Piotra Kędziory i biesiada regionalna, a w niedzielę (20 bm.) odbył się 12 koncert galowy.

Nagrody pieniężne ufundowało Starachowickie Centrum Kultury, a upominki rzeczowe Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, wojewoda świętokrzyski, Starostwo Powiatowe, prezydent Starachowic i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach.

(an)

Koronawirus