16.3 C
Starachowice
poniedziałek, 13/07/2020
Strona główna W numerze Uczył samorządności w Mołdawii

Uczył samorządności w Mołdawii

Prezydent Starachowic, jako jedyny przedstawiciel polskiego samorządu, pojechał uczyć samorządności Mołdawian.

Specjaliści z Polski wyjechali na kilka dni do Mołdawii, aby podzielić się własnymi doświadczeniami z funkcjonowania samorządów. Spotkania w wielu miastach, w tym stolicy kraju – Kiszyniowie, miały na celu edukację tamtejszych samorządowców i przegotowanie ich do podjęcia działań zmierzających do procesu przystąpienia do Unii Europejskiej. Prezydent Starachowic był jedynym przedstawicielem polskiego samorządu zaproszonym na wyjazd do Mołdawii. Ministerstwo Rozwoju wybrało Starachowice spośród 20 polskich miast, które zakwalifikowane zostały do programu „Modelowa rewitalizacja miast”.

– Mówiłem o rewitalizacji, ale także o budowaniu społeczeństwa obywatelskiego poprzez tworzenie takich programów jak budżet obywatelski, Program Inicjatyw Lokalnych czy program skierowany do wspólnot mieszkaniowych. Te tematy spotkały się z dużym zainteresowaniem tamtych samorządów. Obywatele Mołdawii mieli dużo pytań i wyrazili chęć nawiązania współpracy z polskimi samorządami, aby sięgać po najlepsze wzorce i unikać błędów, jakie popełnialiśmy my w Polsce. Jest to dla nas duże wyróżnienie, że Ministerstwo Rozwoju spośród 20 miast w ramach „Modelowej rewitalizacji miast” wybrało właśnie Starachowice jako eksperta w tym zakresie – mówi GAZECIE Marek Materek.

Prezydent Starachowic nie wyklucza, że samorządowcy z Mołdawii w najbliższych latach przyjadą do naszego miasta z rewizytą. Takie plany ma przynajmniej Ministerstwo Rozwoju.

(mp)

Koronawirus

Koronawirus: nie żyje mieszkaniec powiatu starachowickiego

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałkowym (13 lipca) komunikacie potwierdziło 299 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w...