28.1 C
Starachowice
sobota, 8/08/2020
Strona główna Aktualności Młodzi, zdolni i pracowici

Młodzi, zdolni i pracowici

Sześcioro uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych w Starachowicach znalazło się w gronie ponad 130 najzdolniejszych, którzy otrzymali stypendia przyznawane przez prezesa Rady Ministrów.

Gratyfikacje w wysokości 2 tys. 580 zł przyznawane są uczniom, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą średnią w szkole lub wykazują szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy. Wnioski przygotowuje samorząd uczniowski lub komisja, w skład której wchodzi od 3 do 5 uczniów. Przedstawiane są później Radzie Szkoły lub Radzie Pedagogicznej, która zatwierdza jednego kandydata, a dyrektor szkoły przedstawia go kuratorowi oświaty. Wśród tegorocznych stypendystów prezesa Rady Ministrów z terenu województwa świętokrzyskiego znalazło się sześcioro uczniów starachowickich szkół ponadgimnazjalnych. Z rąk Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Kazimierza Mądzika oraz wicewojewody świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego odebrali je w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Biologia to jego pasja

Marcel Gralec z I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach ma średnią 5,40. Maturzysta uczęszcza do klasy o profilu biologiczno-chemicznym i z tą dziedziną wiąże swoją przyszłość.

– Idąc do liceum myślałem, że będę studiował medycynę, gdyż w gimnazjum bardzo interesowała mnie biologia i dział poświęcony budowie człowieka. Jednak z biegiem czasu moje plany się zmieniają. Może pójdę na kierunek taki jak biotechnologia, czy inżynieria genetyczna. Na pewno będzie to coś związane z biologią i chemią. Czeka mnie jeszcze matura i czas pokaże, na co się wybiorę – powiedział GAZECIE stypendysta.

Jest dwukrotnym finalistą Olimpiady Wiedzy Ekologicznej w etapie centralnym, wziął udział w Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności (etap okręgowy). Jako jedyny w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie ekologicznym Eko-planeta. Wraz z grupą uczniów zajęli miejsce na podium w konkursie „Know America – Poznawaj Amerykę”.

– Uwielbiam poznawać świat, kulturę innych krajów, a zwłaszcza tych anglojęzycznych jak Stany Zjednoczone, Australia, Wielką Brytania. Lubię podróżować i odkrywać nowe miejsca. Interesują mnie również zabytki oraz architektura – dodał Marcel.

– Marcel jest ekspertem w wielu dziedzinach: biologii, ekologii, zdrowego żywienia czy zachowań prozdrowotnych. Jest bardzo ambitny, sumienny, twórczy i skromny. Wie czego w życiu chce. Mam nadzieję, że dalej będzie osiągać sukcesy w życiu – nie kryje pochwał dla ucznia nauczycielka biologii Grażyna Senderowska.

„Perełka” z ZDZ

Monika Mazur z Niepublicznego Technikum ZDZ w Starachowicach udowodniła, że nie spoczywa na laurach i ubiegłoroczne stypendium zmotywowało ją do jeszcze cięższej pracy, która zaowocowała drugim już takim wyróżnieniem. Zdolna wychowanka uczy się w czwartej klasie o profilu technik informatyk i na naukę poświęca dużo czasu. Może pochwalić się średnią ocen powyżej 5,0, bierze też udział w wielu konkursach wiedzy. Sukces cieszy nie tylko ją ale także nauczycieli, dyrekcję szkoły a także bliskich, którzy wspierają ją w dążeniu do bycia jeszcze lepszą. Wolny czas poświęca w większości na przygotowania do egzaminu maturalnego, z którym zmierzy się już za kilka miesięcy. Planuje, oprócz przedmiotów podstawowych, zdawać matematykę i wiedzę o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. Na studia chciałaby wyjechać do Szczytna, gdzie zgłębiałaby tajniki kryminologii, ale nie wyklucza także bezpieczeństwa wewnętrznego w Tarnobrzegu. Interesuje się również fotografią a jej prace można było zobaczyć na autorskim blogu, którego działalność na razie zawiesiła, ze względu na przygotowania do egzaminu maturalnego.

Nie spoczął na laurach

Stypendium prezesa Rady Ministrów już po raz drugi otrzymał także Michał Mirkiewicz z trzeciej klasy o profilu hotelarskim w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach. Może pochwalić się średnią ocen 5,47 na zakończenie nauki w drugiej klasie. Mówi, że wybrał hotelarstwo, bo jest to przyszłościowy zawód.

– Co roku jest coraz więcej nowych hoteli, pracodawcy poszukują pracowników w tej branży. Wybrałem ten zawód świadomie, a moja przyszłość wiąże się z nim – mówi GAZECIE Michał, który bierze czynny udział w różnego rodzaju konkursach i olimpiadach.

Mimo że jest dopiero na początku trzeciej klasy, już myśli o studiach, a jego plany związane są oczywiście z hotelarstwem w jego ulubionym mieście, Krakowie. W realizacji celów i planów wspierają go najbliżsi, przyjaciele i nauczyciele.

– Pomagamy sobie, każdy cieszy się, gdy kolega lub koleżanka osiągnie jakiś sukces – przyznaje Michał, który na naukę poświęca dużo czasu, ale jego zdaniem, kluczem do sukcesu jest przede wszystkim systematyka.

– Michał jest bardzo zdolny, systematyczny, obowiązkowy i sumienny. Docenia swoje zdolności, pracuje i rozwija je. Jest to połączenie zdolności z pracowitością – chwali ucznia wychowawczyni Małgorzata Grześkowiak dodając, że rzadko zdarzają się uczniowie tak uzdolnieni matematycznie i osiągający tak wysokie wyniki z tej dziedziny.

– Nie ma zadania, którego by nie rozwiązał, jego poziom oceniam na minimum bardzo dobry. U Michała widać tę systematyczność, pracuje z lekcji na lekcję – uzupełnia.

Trzecioklasista ma także szeroki wachlarz zainteresowań. Lubi jeździć na rowerze i spotykać się z przyjaciółmi, ciekawi go turystyka i kultura innych krajów. W przyszłości, po zakończeniu studiów chciałby zwiedzić Egipt i Stany Zjednoczone.

Fotografuje i uczy się języków

Średnią ocen 5.0 może pochwalić się uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, Adrianna Ranos. Uczęszcza do drugiej klasy o kierunku humanistyczno – dziennikarskim.

– Moim najważniejszym sukcesem było otrzymanie tego właśnie stypendium – mówi Ada.

Ma wiele zainteresowań i pasji.

– Moim hobby jest fotografia, na zdjęciach uwieczniam wszystko, aczkolwiek najbardziej interesuje mnie fotografia artystyczna, którą nie wszyscy rozumieją. Udało mi się zdobyć wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym.

Nauka języków obcych też jest dla niej ważna.

– Oprócz języka angielskiego i niemieckiego, sama dla siebie uczę się języka arabskiego i poznaję kulturę tego kraju. Bardzo chciałabym polecieć do Dubaju, miałabym okazję zobaczyć, jak wygląda kraj arabski i podszkolić swoje umiejętności językowe – zdradza nam.

Jednak największą pasją Ady jest dziennikarstwo.

-Czwarty rok uczęszczam na zajęcia dziennikarskie do Młodzieżowego Domu Kultury. Staram się podążać swoją drogą i być sobą, takim wyznacznikiem dla mnie z polskich dziennikarzy jest Marcin Prokop, jest zawsze sobą i nikogo nie udaje. Po skończeniu liceum bardzo chciałabym dostać się na Uniwersytet Warszawski na kierunek dziennikarstwo i medioznawstwo. Przede wszystkim stawiam na rozwój i chcę się dalej rozwijać – nie kryje.

– Ada jest bardzo pogodna, radosna, towarzyska i bardzo lubiana w klasie. Mimo przeciwności losu, jest zawsze uśmiechnięta, wokół niej jest mnóstwo osób, bardzo lubi pomagać i można na niej polegać. Jest wielką gadułą, ale w pozytywnym znaczeniu, dlatego z każdym umie nawiązać kontakt – powiedziała wychowawczyni, Wioletta Pajączkowska.

Stypendystka z „Maja”

Eliza Gębusia ma 18 lat, uczy się w III klasie o profilu technik budownictwa w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach. Na co dzień mieszka w Krynkach, gdzie chodziła do szkoły podstawowej i gimnazjum. Interesuje się także sportem i muzyką, ale nie tylko, bo ma bardzo szeroki wachlarz zainteresowań. W minionym roku szkolnym była finalistką etapu centralnego Olimpiady Technicznej, a wyróżnienie od prezesa Rady Ministrów otrzymała za średnią ocen 5,67.

– Jestem bardzo zadowolona, że wychowałam stypendystkę prezesa Rady Ministrów, czekałam na to 20 lat. Jako wychowawca czuję się spełniona. Eliza jest osobą bardzo pracowitą, do określonego celu dąży małymi kroczkami, ale ten cel osiąga. Często wykracza poza program nauczania, a dowodem tego jest fakt, ze jest finalistką tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych w – mówi wychowawczyni Edyta Lubieniecka.

Eliza z dużą skromnością mówi o swoim wyróżnieniu. Jak zaznacza, jest to efekt ciężkiej pracy, która ma zaprocentować w przyszłości.

– Mam trudną sytuację rodzinną i staram się o własną przyszłość, dlatego wiem, że nauka jest ważna. Przyszłość chciałabym związać z budownictwem, ale konkretnie nie chcę jeszcze o tym mówić. Wyróżnienie jakie otrzymałam, to dla mnie potwierdzenie mojej pracy, że to wszystko nie idzie na marne – mówi Eliza Gębusia.

– Eliza to mądra i ambitna uczennica, stawia sobie cele i realizuje je, można na niej polegać. To bardzo skromna osoba, o wysokim poziomie kultury osobistej. Z sukcesem reprezentuje szkołę w Olimpiadach i konkursach – ocenia Grażyna Małecka, dyrektor ZSZ nr 2.

Zdolna tancerka ze „Staszica”

Barbara Papaj ma 18 lat, jest uczennicą trzeciej klasy o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym w II Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach. W drugiej klasie osiągnęła średnią 5,56 za co otrzymała stypendium premiera. Brała udział w wielu olimpiadach. Swoją przyszłość wiąże z kierunkami medycznymi. Wcześniej uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 12 i Gimnazjum nr 2. Przez 12 lat tańczyła w Szkole Tańca MiM, interesuje się wieloma dyscyplinami sportowymi, a w szczególności wyścigami Formuły 1.

– Jest bardzo pracowita, bardzo zaangażowana we wszystkie działania i zawsze można na niej polegać. Taki uczeń to skarb, bo Basia swoimi działaniami integruje całą grupę, jest znakomitym organizatorem i z jej zdaniem liczą się pozostali – powiedziała wychowawczyni Rozalia Furmanek.

– Biologią i chemią interesowałam się od początku. Pani Czerwieńska ze Szkoły Podstawowej nr 12 umiała doskonale nam wiedzę przekazać i pokazać, że biologia i chemia to jest to wszystko co nas otacza. To właśnie spowodowało, że tymi przedmiotami się zainteresowałam. Od zawsze nauka i szkoła były dla mnie priorytetowe i to chyba z tego wynikają dobre oceny. Uczucie kiedy zostaje się stypendystką prezesa Rady Ministrów, to duża satysfakcja i na pewno motywuje mnie to do dalszej pracy. Takie wyróżnienie nakłada dodatkowe zobowiązania – twierdzi Barbara Papaj, uczennica II LO.

(Kazm)

[new_comments]

Koronawirus