7.6 C
Starachowice
piątek, 30/10/2020
Strona główna W numerze Starachowickie młotki

Starachowickie młotki

Niestety, nie będzie to tekst o naszych wadach, lecz o… młotkach pneumatycznych, produkowanych w Zakładach Starachowickich.

Wykorzystanie w przemyśle młotków pneumatycznych ma ponad 100-letną tradycję. Pierwszym krajowym wytwórcą młotków pneumatycznych był nie kto inny, jak Towarzystwo Starachowickich Zakładów Górniczych. Na początku XIX wieku na rynku europejskim rozpowszechniły się młotki pneumatyczne, których konstruktorami byli szwedzcy lub niemieccy inżynierowie. Coraz większe zastosowanie narzędzi pneumatycznych w polskich odlewniach, ze względu na prostotę ich konstrukcji, bezpieczeństwo pracy i dużą trwałość, dało podstawy do rozpoczęcia produkcji krajowej. Pierwszym wytwórcą młotków pneumatycznych było Towarzystwo Starachowickich Zakładów Górniczych. Później narzędzia pneumatyczne były produkowane również przez inne zakłady. Młotki pneumatyczne produkcji starachowickiej zyskały wysoką ocenę i uznanie ich użytkowników.

Starachowickie narzędzia pneumatyczne wykonywane były precyzyjnie, z najlepszych materiałów. Wszystkie trące się części były hartowane i szlifowane z największą dokładnością, wskutek czego zużycie ich było minimalne i długotrwałość pracy zapewniona. Chwyt był wygodny i dostosowany do ręki. Konstrukcja rękojeści pozwalała na przełączanie przewodu doprowadzającego sprężone powietrze do jednej z dwu końcówek, co umożliwiało swobodniejsze manipulowanie młotkiem przy pracy. Specjalny zawór kulowy pozwalał na łatwą regulację siły uderzeń, od największej do najmniejszej. Zużycie powietrza jest bardzo niskie, uderzenie silne, a odrzut wsteczny minimalny. Prosta i niezawodna w działaniu konstrukcja i estetyczny wygląd stawiały starachowickie wyroby w szeregu najlepszych narzędzi pneumatycznych.

Produkowano młotki do dłutowania, obcinania, uszczelniania i oczyszczania odlewów żeliwnych, stalowych itp., typu MUA-1, MUA-2, MUA-3, MUA-4 i MUA-5. Zakłady Starachowickie produkowały też młotki do nitowania, które stosowało się do formowania główek nitów, zarówno kotłowych, jak i konstrukcyjnych. Nosiły one oznaczenia typu MPA-1, MPA-2, MPA-3, MPA-4, MPA-5, MPA-6, MPA-101.

Zakłady Starachowickie produkowały również ubijaki pneumatyczne typu UP-2 i UP-3, które oddawały bardzo wielkie usługi przy ubijaniu piasku, ziemi, betonu itp., powiększając wielokrotnie sprawność robotnika, wykonującego ubijanie ręcznie. Ponadto, stosując ubijaki pneumatyczne, uzyskiwano dużą gęstość ubitego materiału, większą od pracy ręcznej. Starachowickie ubijaki, budowane z najlepszych materiałów, odznaczały się celową konstrukcją, dużą wytrzymałością oraz precyzyjnym wykonaniem. W porównaniu z zagranicznymi wyrobami, nie ustępowały im pod żadnym względem. Typ UP-2 przeznaczony był do robót lżejszych, zaś typ UP-3 – do nieco cięższych.

Ciekawe, czy ktoś z czytelników miał kiedyś w ręku starachowickie narzędzia pneumatyczne? Jeśli tak, proszę o kontakt pod nt tel. 668-040-298.

Adam Brzeziński

Poprzedni artykułW podwodnej krainie
Następny artykułŚwiąteczne granie

Koronawirus