Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Aktualności 2 lipca 2018

Wyśpiewały „Przyszłość Europy”


Takie wyróżnienie przywiózł chór Portamento MDK z VIII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego "Czarnomorski dźwięk" w miejscowości Balczik w Bułgarii.

 

Chóry prezentowały repertuar konkursowy w czterech kategoriach, w każdej jury przyznawało tylko pierwsze miejsce, ale były też wyróżnienia specjalne. W 20- minutowym koncercie, uczestnicy obowiązkowo prezentowali jeden utwór kompozytora bułgarskiego oraz utwór ludowy swojego kraju.

– W tegorocznej edycji uczestniczyły chóry z Estonii, Finlandii, Holandii, Litwy, Ukrainy, Rosji, Chorwacji, Macedonii, Bułgarii. Chór „Portamento” był jedynym reprezentantem Polski na tej imprezie. Obsada była międzynarodowa i powiem szczerze, że poziom prezentacji był wysoki – mówi GAZECIE pani dyrygent, dr Bożena Magdalena Mrózek.

 W Bułgarii chór Portamento zaprezentował 8 utworów: o tematyce sakralnej i świeckiej, za wykonanie których zdobył wyróżnienie specjalne: „Future of Europe”.

– Festiwal w Balchik to przede wszystkim spotkanie chórzystów, zabawa i radość wspólnego muzykowania chórzystów z różnych części Europy. Sprzyjały temu warsztaty chóralne, nauka tańców bułgarskich, korowody ulicami oraz koncerty na nadmorskich promenadach – dodaje Bożena Magdalena Mrózek.

  Wolnego czasu nie było zbyt wiele, ale nasze dziewczęta jedno przedpołudnie spędziły w urokliwych ogrodach Królowej Marii Koburg. Intensywnie upłynął dyrygentowi chóru Bożenie Magdalenie Mrózek i dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Agnieszce Lasek – Piwarskiej, bo festiwalowi towarzyszyły spotkania z dyrygentami i kierownikami innych zespołów, również w Urzędzie Miasta Balchik, a także konferencje chóralne.

– Dały nam możliwość poznania problemów innych środowisk chóralistyki europejskiej i kultury uczestniczących w festiwalu krajów, ale też umożliwiły promowanie naszego chóru, organizacji oraz miasta i powiatu starachowickiego, jako miejsca stwarzającego dobre warunki do rozwoju kultury – mówią GAZECIE.

– Dziękujemy za pomoc, która umożliwiła nam wyjazd do Bułgarii. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie Zarządowi Powiatu – dodają.

 

 

(mac)