Mirzec 9 lipca 2018

Atrakcyjne powitanie lata

Gmina Mirzec

Gry, zabawy i prezentacje utalentowanych młodych mieszkańców gminy dominowały na rodzinnym pikniku w Mircu ph. "Wspólnie powitajmy lato".

Społeczność lokalna spotkała w amfiteatrze, a atrakcje czekały na wszystkich uczestników zabawy. W Rodzinnym Niepodległościowym Biegu Pamięci, zorganizowanym w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wzięli w udział rodzice z dziećmi, którzy rywalizowali na dystansie 400 m i na metę musieli dotrzeć razem. Wygrali go Jakub i Tomasz Potrzeszczowie, a kolejne miejsca zajęli: Amelia i Marcin Wojtonowie, Alicja i Tomasz Kuklowie oraz Aleksandra, Grzegorz i Michał Potrzeszczowie.
Ważną częścią sportowej rywalizacji był II Ogólnopolski Bieg po Ziemi Mirzeckiej, rozgrywany jest w kilku kategoriach wiekowych. Na trasie 1000 m zmagali się uczniowie klas V – VII szkół podstawowych. Wśród dziewcząt, pierwsza na mecie była Maja Peryt, druga przybiegła Paulina Śpiewak, a trzecia Julia Działak. Rywalizację chłopców wygrał Krystian Ślifierz, drugie miejsce zajął Dawid Kruk, a trzecie Bartosz Niewczas. Dystans 1500 m mieli do pokonania nieco starsi uczniowie (14 – 19 lat). Bieg w swoich kategoriach wygrali: Monika Bonio i Bartosz Potrzeszcz, drugie miejsca zajęli: Katarzyna Dudek i Jakub Ciemięga, a trzecie Alicja Karwacka i Maciej Marlica. Dorośli zmagali się w biegu na 3000 m. Pierwsza przebiegła linię mety Renata Peryt, tuż za nią były Beata Wojtan oraz Anna Życińska, a wśród mężczyzn zwyciężył Szymon Szymański, wyprzedzając Sebastiana Rogalskiego i Tomasza Potrzeszcza.
Na dystansie 6000 m wystartowali zawodowcy, w II Ogólnopolskim Biegu po Ziemi Mirzeckiej. Najszybciej przebiegła go Ilona Werenkiewicz – Wrona, a za nią metę przekroczyły Amelia Suwara i Marta Suligowska. W kategorii mężczyzn zwyciężył natomiast Rafał Czarnecki, pokonując Damiana Kuterę i Jacka Długosza. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w swoich kategoriach odebrali nagrody specjalne, dostał ją także czteroletni Janek Staszałek, najmłodszy uczestnik Rodzinnego Niepodległościowego Biegu Pamięci. Nagrodę odebrała również najliczniejsza rodzina, uczestnicząca w biegach. Wręczono ją rodzinie Potrzeszczów, z której  dziewięcioro członków rywalizowało na biegowych trasach. Nagrodzono także najlepszych zawodników w Biegu Rolnika, współorganizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Piknik na powitanie lata miał też edukacyjny wątek. Strażacy przypominali jak udzielać pierwszej pomocy, zapraszali do zwiedzania wozów bojowych oraz łodzi ratunkowej, a policjanci ze starachowickiej KPP zorganizowali konkurs, w którym zawodnicy w alkogoglach musieli przejść slalomem z kubkiem wody na tacy, a następnie trafić piłeczką do celu. Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz tresury psa, który poprowadził pracownik Straży Ochrony Kolei.
Mnóstwo atrakcji miały dzieciaki. Były gigantyczne gry planszowe, dmuchańce i basen wypełniony kulkami. Harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej zorganizowali grę w piłkarzyki, ściankę wspinaczkową, stanowisko łucznicze oraz grę Archery Tag, czyli bitwę łuczników. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z animatorami, a do darmowej waty cukrowej ustawiały się kolejki. Tłoczno było też przed Fotobudką, w której można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Do swojego stoiska zapraszały też panie ze Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Mirzeckiej, które były partnerkami niedzielnej zabawy. Prezentowały zapomniane sprzęty gospodarstwa domowego, wyjaśniały, do czego służyły i jak działały.
Podczas imprezy wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego „Segregacja odpadów w moim domu”. W kategorii uczniów klas 0 – III pierwsze miejsce zajęła Julia Okrutny z Małyszyna, drugie – Laura Chmolowska z Mirca, a trzecie Igor Owedyk z Tychowa Starego. Wśród uczniów klas IV – VII pierwszą nagrodę zdobył Paweł Drożdżał z Mirca, drugą odebrał Maciej Kozieł z Małyszyna, a trzecią Amelia Minda z Gadki.
Na scenie zaprezentowały się solistki, zespoły wokalno – instrumentalne działające przy Domu Kultury w Mircu oraz przy Bibliotece i Ośrodku Kultury, Chochliki, solistki z Centrum Twórczości Ludowej w Osinach oraz zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Mircu. Także tancerze z zespołów działających przy Domu Kultury i Szkole Podstawowej w Mircu. Blok artystyczny zakończył się występem śpiewających dziewczyn z zespołu HAPPY z Domu Kultury w Mircu, który zdobył pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej Śpiewograniec w Tarnobrzegu i zakwalifikował się do w konkursu Gospodarze – Gościom.
Piknik zakończył się dyskoteką pod gwiazdami.