Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Iłża 7 sierpnia 2018

Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki

Iłża

Ponad 50 zespołów śpiewaczych, kapel i solistów z różnych stron kraju uczestniczyło w prezentacjach konkursowych XXI Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki organizowanego w malowniczo położonym iłżeckim amfiteatrze.

 Festiwal promuje twórczość i pamięć wybitnego twórcy ludowego rodzinnie związanego z ziemia iłżecką. Jego działalność przerwała tragiczna śmierć w lipcu 1964 roku w Warszawie, podczas prób koncertu z okazji święta państwowego. Wydarzenie to miało miejsce w dotąd niewyjaśnionych okolicznościach. Patron festiwalu, Józef Myszka w latach 60-tych należał do grona najwybitniejszych samorodnych artystów. Zdobywał liczne nagrody na festiwalach w kraju i poza granicami. Nagrywał płyty między innymi w studiu Polskiego Radia Kielce.

Tradycyjnie festiwalowe występy poprzedziła msza święta w iłżeckim kościele parafialnym, po której barwny korowód artystów, przy dźwiękach kapel, przemaszerował ulicami miasta do Amfiteatru. Na jego scenie uczestnicy festiwalu prezentowali słynne przyśpiewki  i wyrywasy autorstwa patrona, oceniane przez festiwalowe jury. Konkursowym występom towarzyszyły kiermasze rękodzieła artystycznego oraz ekspozycje fotogramów prezentujące dorobek artystyczny festiwalu.

Występujący na scenie ludowi artyści prezentowali się w wielobarwnych strojach regionalnych. Członkowie kapel i instrumentaliści używali do akompaniamentu unikalnych instrumentów muzycznych, takich jak harmonia pedałowa oraz harmonia trzyrzędowa. Często śpiewano też w języku gwarowym. Wysoki i niezwykle wyrównany poziom artystyczny spowodował, że jury przyznało dużą ilość nagród i wyróżnień w kategoriach solistów. Główne nagrody pierwsze przyznano: Alinie Maciejczak z Jasieńca Iłżeckiego i Joannie Tęczy ze Zwolenia. Dwie równorzędne nagrody drugie otrzymali: Andrzej Myszka z Kotlarki k/Iłży i Wiesław Dypa z Przyłęku. Przyznano również cztery równorzędne nagrody trzecie dla Teresy Karwackiej z Brodów, Amelii Ruszkiewicz z Bodzechowa, Patryka Wróbla z Błazin Górnych i Wacława Pejasa z Bliżyna.

W kategorii zespołów śpiewaczych nagrodzono m.in. zespół „Jasieniec” z Jasieńca Iłżeckiego Górnego, „Dolnojasieńczanki” z Jasieńca Iłżeckiego Dolnego i „Seredzanki” z Seredzic k/Iłży, a w grupie wyróżnionych są „Brodowianki” z Brodów, „Gromada” z Tychowa Starego oraz „Kałkowianki” z Kałkowa. W kategorii kapel ludowych zwyciężyła natomiast kapela „Sąsiedzi” z Mirca, a wyróżniono Kapelę Iłżecką i „Jaskółkę” z Małomierzyc.

(ab)