Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Bezpieczeństwo 9 sierpnia 2018

Kosztowna internetowa znajomość

Wyłudził ponad 50 tysięcy złotych!

68- letnia mieszkanka naszego powiatu poznała w Internecie mężczyznę, a ta znajomość w sieci kosztowała ją 50 tysięcy.

Korespondowała z mężczyzną poprzez komunikatory internetowe, nigdy się nie widzieli, ani nie rozmawiali ze sobą telefonicznie. Mężczyzna mówił jej, że pracuje na tzw. kontrakcie w Polsce, zajmuje się budową mostów, a aktualnie pracuje za granicą. Po kilku tygodniach znajomości zaczął mieć problemy, bo nastąpiła awaria statku w czasie transportu jednego z mostów na inny kontynent. Zapytał, czy może do kobiety wysłać paczkę z ważnymi dokumentami, także pieniężnymi i poprosił ją o odebranie przesyłki i przechowanie jej do czasu jego powrotu do Polski. Dostałą też e-maile z informacją o naliczonych kosztach transportu oraz opłatach. Mężczyzna prosił o ich pokrycie i zobowiązywał się do zwrotu wszystkich należności.

Naiwna kobieta, chcąc pomóc internetowemu „przyjacielowi”, wysłała kilka przelewów na łączną kwotę ponad 50 000 złotych, oczekując na przesyłkę, której wciąż nie było, a „luby” przekonywał, że paczka niebawem zostanie dostarczona. Niestety, tak się nie stało, a kontakt z internetowym „przyjacielem” się urwał. Wtedy 68 –latka postanowiła o wszystkim poinformować policję.

– Apelujemy, aby nie przesyłać jakichkolwiek sum pieniężnych do osób poznanych przez Internet. Tego typu znajomości mogą być zawierane tylko po to, by wyłudzić od nas pieniądze bądź wartościowe przedmioty. Pamiętajmy, że internetowy oszust może budować relacje przez dłuższy czas i „zaatakować” dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach – ostrzegają.

 

 

(mac)