Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Mirzec 10 września 2018

Wrócili w szkolne progi

Mirzec

Wakacje dobiegły końca, rozpoczął się czas na nauki. Nowy rok szkolny rozpoczęło w gminie Mirzec 780 uczniów.

Gminna inauguracja roku szkolnego 2018/2019 w Mircu rozpoczęła się mszą świętą, którą odprawił ksiądz wikariusz Paweł Bańkowski. W nabożeństwie uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Mircu, trzech ostatnich klas gimnazjalnych z Mirca, przedszkolacy, ich rodzice i dziadkowie. Obecny był wójt gminy Mirosław Seweryn, Agata Mundzik, kierowniczka Centrum Usług Wspólnych oraz radny Jan Raczyński, przewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury, dyrekcje szkół i nauczyciele. Poświęcono plecaki i przybory szkolne pierwszoklasistom, a każde dziecko otrzymało indywidualne błogosławieństwo.

Oficjalne uroczystości odbyły się w amfiteatrze. Wprowadzono poczty sztandarowe, odśpiewany został hymn narodowy.

– Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego przypada w wyjątkowym dla wszystkich Polaków roku – roku, w którym obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę  – mówiła dyrektor Alicja Raczyńska. – Drodzy uczniowie, minęły wakacje i nadszedł czas nowych wyzwań. Włączcie się w życie szkoły, zaplanujcie i realizujcie swoje pomysły. Życzę wam wyjątkowych przeżyć, wielu ciekawych aktywności, które dają radość i dobrą zabawę. Zwróciła się także do rodziców, podkreślając, że są bardzo ważną częścią społeczności szkolnej i zachęcając ich do współpracy ze szkołą.

– Rozpoczynamy nowy rok szkolny mając nadzieję, że będzie on owocny dla nas wszystkich. Okres nauki przez najbliższe dziesięć miesięcy to czas, podczas którego, przy zaangażowaniu nauczycieli i dyrekcji, powinniście poszerzać swoją wiedzę, aby wejść w dorosłe życie z konkretnymi umiejętnościami (…). Pragnę zadeklarować, że wspólnie z Radą Gminy w Mircu dołożymy wszelkich starań, aby coraz bardziej ulepszać warunki nauki. Jestem przekonany, że w przyszłym roku zakończymy prace przy termomodernizacji szkół, a jeszcze w tym roku wszystkie szkoły w naszej gminie otrzymają nowoczesne pracownie komputerowe. Na ten cel, na projekt „TAK dla TIK”, otrzymaliśmy najwyższe dofinansowanie w województwie świętokrzyskim – ponad dwa miliony złotych. Oprócz urządzenia nowych pracowni zostaną zorganizowane szkolenia dla nauczycieli i warsztaty z nowych technologii informacyjno – komunikacyjnych dla uczniów – powiedział Mirosław Seweryn.

Szczególnie serdecznie powitani zostali pierwszoklasiści z Mirca, którzy zostali zaproszeni przez dyrektor Alicję Raczyńską na scenę, aby mogli zapoznać się ze swoją wychowawczynią Renatą Bogucką. Dyrektor przedstawiła wychowawców 14 szkolnych oddziałów, a uczniów mirzeckiej podstawówki śpiewem witały dziewczyny ze szkolnego Zespołu Wokalnego.

W bieżącym roku szkolnym w szkołach i klasach „zero” w gminie Mirzec będzie uczyć się 780 uczniów: 228 w Mircu, 81 w Gadce, 91 w Osinach, 44 w Jagodnem, 71 w Tychowie Nowym, 130 w Tychowie Starym, 97 w Małyszynie, 38 w Trębowcu. Do dwóch przedszkoli uczęszczać będzie 124 uczniów: 99 w Mircu i 25 w Jagodnem. Uczniowie szkół w Trębowcu, Tychowie Nowym, Osinach i Małyszynie wrócili do wyremontowanych w ramach termomodernizacji szkół, a społeczność placówek w Gadce i Osinach ma do dyspozycji nowe kompleksy sportowe.

 

fot. UG Mirzec

(zaz)