Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Aktualności 10 października 2018

Kolejny samochód na „Ścieżce STAR-a”

STAR 28 Ż, to trzeci z samochodów, który stanął na "Ścieżce STAR-a". Auto ufundowane i wyremontowane przez firmę STAR SAN DUO stanęło przy rondzie im. Zbigniewa Rafalskiego, u zbiegu ulic Iłżeckiej i Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego.

  Po samochodach STAR 1142 i STAR 200, przyszła kolej na STAR-a 28, który jako trzeci z pięciu aut stanął na tworzonej „Ścieżce STAR-a”. Samochody związane z motoryzacyjną historią naszego miasta ustawiono jako pamiątkowe „witacze” przy drogach wjazdowych w rocznicę 70 – lecia ich produkcji. Inicjatorami utworzenia „Ścieżki STAR-a” są panowie: Jan Tamiołło – redaktor naczelny TV Starachowice oraz Eugeniusz Majchrzyk z  Centrum Inicjatyw Senioralnych.

STAR 28 Ż dźwig to pojazd, który ogromnie zasłużył się dla rozwoju polskiej gospodarki, wykorzystywany do budowy dróg, mostów i osiedli, dziś odpowiednio odnowiony i wyeksponowany napawa dumą i skłania do wspomnień.

– Samochód zakupiła i wyremontował firma Star San Duo,  podziękowania kieruję do właścicieli: panów Pawła i Dominika Patrów oraz do załogi firmy, osób, które przyczyniły się do tego, że STAR 28 z zabudową dźwig stanął przy rondzie im. Zbigniewa Rafalskiego – mówi prezydent miasta Marek Materek.

– W 1948 roku w Starachowicach rozpoczęto produkcję pierwszych w Polsce samochodów ciężarowych pod marką „STAR”, a w tym roku obchodzimy 70 – lecie. „Ścieżka STAR-a” tworzona jest w hołdzie twórcom samochodów ciężarowych, konstruktorom oraz robotnikom, którzy pracowali w Fabryce Samochodów Ciężarowych.

Do historii starachowickiej motoryzacji nawiązują działające współcześnie firmy, w tym m.in. Star San Duo, która specjalizuje się w remontach, modernizacji i sprzedaży samochodów ciężarowych, maszyn budowlanych, żurawi, podnośników, autobusów oraz sprzętu inżynieryjnego dla potrzeb rynku cywilnego oraz Sił Zbrojnych RP.

– Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy uczestniczyć w tym projekcie – mówi Konrad Dziubek dyrektor ds. logistyki i handlu w Star San Duo. – Mamy nadzieję,  że ogrom wykonanych prac. tj. około 700 godzin będzie adekwatny do zadowolenia mieszkańców Starachowic. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania drugiego egzemplarza STAR- a 25 Straż Pożarna, który mam nadzieję, pod koniec tego miesiąca będzie już gotowy i będziemy mogli go Państwu zaprezentować.

Właściciel firmy Star San Duo zapowiedział podczas spotkania kolejną motoryzacyjną niespodziankę.

– Ze względu na fakt, że pomysł, do którego powstania przyczyniła się załoga Star San Duo, bardzo spodobał się mieszkańcom naszego miasta, mamy pomysł na kolejne dwa samochody – zapowiada jeden z właścicieli Star San Duo, Paweł Pater. – Zaprezentujemy je w lutym przyszłego roku, kiedy zakończymy aktualne realizowane kontrakty wojskowe na remonty pojazdów.

STAR 28/29, to polskie samochody ciężarowe o średniej ładowności produkowane w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach w latach 1968 – 1989 (STAR 28) – 1120 627 pojazdów oraz 1968 – 1983  (STAR 29) – 95 270 pojazdów. Samochody STAR 28/29 różniły się od swoich poprzedników STAR- ów 25/27, znacząco. Wprowadzono nową kabinę, przez co znacznie poprawiono komfort pracy kierowców, zwiększono ładowność, jak również wymiary zewnętrzne pojazdów. Wzmocnieniu uległ także tylny most oraz skrzynia biegów. Kabina została zaprojektowana przez polskich konstruktorów we współpracy z francuską firmą Chausson. W niewielkich ilościach produkowany był także pojazd o oznaczeniu STAR 38, różnił się tylko silnikiem.

– STAR 28 to najpopularniejszy samochód produkowany w Fabryce Samochodów Ciężarowych w latach  1968 – 1989 – mówi Eugeniusz Majchrzyk z Centrum Inicjatyw Senioralnych. – „Ścieżka STAR-a” to wspomnienie chluby naszego miasta, samochodu marki STAR.

Odświeżone i wzbogacone o stelaż części transportowej zostało auto STAR 266, stojące przy ul. Radomskiej, przy aucie pojawiła się także, nowa tablica informacyjna.

– U zbiegu ulic Radomskiej i 1 Maja cztery lata temu stanął STAR 266 ufundowany i wyremontowany przez firmę Star San Duo, pan Jan Tamiołło zwrócił uwagę, że brakuje skrzyni, którą wyszukał w miejscowości zlokalizowanej w sąsiedztwie Starachowic, firma Star San Duo ją wyremontowała i zamontowała – informuje prezydent. – Od tej chwili już kompletny STAR 266 cieszy oczy mieszkańców miasta oraz osób nas odwiedzających. Samochód budzi zainteresowanie, wiele osób się tu zatrzymuje, ogląda auto, czyta informacje zamieszczone na tablicy.

Kolejne auta na „Ścieżki STAR -a”, to STAR 660, który stanie 11 października na ul. Radomskiej obok Urzędu Miejskiego oraz STAR 25 P – 25 października na os. Michałów, ul. Ostrowiecka.

STAR 1142 stanął przy skrzyżowaniu ulic Radomskiej i Kieleckiej

STAR 200 stoi przy skrzyżowaniu Alei Niepodległości z ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego

STAR 28 Ż stanął przy rondzie im. Zbigniewa Rafalskiego u zbiegu ulic Iłżeckiej i Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego

STAR 28 Ż to trzeci z samochodów, który stanął na „Ścieżce STAR-a”. Auto ufundowane i wyremontowane przez firmę STAR SAN DUO

Odświeżone i wzbogacone o stelaż części transportowej zostało auto STAR 266,

stojące przy ul. Radomskiej, przy aucie pojawiła się także,

nowa tablica informacyjna

fot. M. Zatorska UM