Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
W numerze 11 października 2018

„Zdrowe środowisko to dla nas wszystko”

W warsztatach ekologicznych, zorganizowanych przez Zakład Energetyki Cieplnej, wzięli udział uczniowie szkół podstawowych nr 13 i 12. Przekonali się, że "zdrowe środowisko to dla nich wszystko".

Najważniejszym zadaniem edukacji ekologicznej jest zmiana przyzwyczajeń i nawyków w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego. Uczestnicząc w warsztatach dzieci zdobywają wiedzę o innowacyjności rozwiązań w odzyskiwaniu i unieszkodliwieniu odpadów, a także przekształceniu ich w procesie termicznego w energię elektryczną i cieplną. Pod hasłem „Czyste powietrze, zdrowy człowiek”, ZEC zorganizował w SP nr 13 i nr 12 ekologiczny happening.  Przygotowano stanowiska z plenerowymi grami, pokazami i wystawami.

– Uważamy, że naszą misją jest to, żeby podnosić świadomość ekologiczną dzieci, młodzieży i mieszkańców. Razem z Robertem Sowulą wymyśliliśmy projekt „Zdrowe Środowisko”, a jest współfinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. W dwudniowych warsztatach wzięło udział około 1100 uczniów z SP nr 12 i 13. Organizujemy też dla uczniów klas III – V wyjazdy do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie w Prądniku, gdzie jest jeden z najnowocześniejszych Zakładów Utylizacji Odpadów i Sortowania i Przetwarzania. Bardzo ciekawe i atrakcyjne miejsce. Dzieci mają możliwość zrozumienia tego od postaw, na czym to polega i dlaczego warto dbać o środowisko – mówił prezes ZEC, Marcin Pocheć.

– Dzieci podchodzą do tego happeningu z dużym zaangażowaniem i ciekawością. Mam nadzieję, że zapadnie im to w pamięć na tyle, że w przyszłości, kiedy to one będą odpowiedzialne za naszą rzeczywistość, zagadnienia ekologii będą priorytetem – podkreśliła dyrektor SP nr 12, Mścisława Ewa Kłaczkowska.

Uczestnicy warsztatów otrzymali upominki rzeczowe i serwowano im pyszne przekąski.  

(P.S.)