Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Mirzec 5 listopada 2018

Ćwiczenia dla dzieci i seniorów

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zasady bezpiecznego korzystania z dróg, podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, nauka podstaw samoobrony. Takie zagadnienia poruszono podczas szkolenia z zakresu bezpieczeństwa dla uczniów szkół z gminy Mirzec.

W szkoleniu instruktażowo – pokazowym „Razem bezpieczniej” udział brały dzieci i młodzież ze wszystkich szkół w gminie, seniorzy oraz osoby niepełnosprawne. Zorganizowane zostało w ramach projektu „Bezpieczeństwo pieszych w bezpiecznej gminie”, na realizację którego gmina Mirzec otrzymała 50.000 złotych z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020 finansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wójt Mirosław Seweryn podkreślił, że dzięki dotacji z ministerialnego programu w Mircu wybudowane zostaną dwa aktywne przejścia dla pieszych: jedno w centrum miejscowości, drugie naprzeciwko szkoły

Uczestników szkolenia przywitał Andrzej Kutwin, inspektor do spraw obronnych Urzędu Gminy w Mircu, który przedstawił założenia i cele szkolenia. Przebieg ćwiczeń obserwowała Ewa Mazurek, koordynator programu „Razem Bezpiecznej” ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Najmłodsi – uczniowie klas I – IV przeszli na parking w centrum Mirca, gdzie  na zorganizowanym miasteczku rowerowym wysłuchali instruktażu udzielania pierwszej pomocy, a starsi poznawali w praktyce zasady resuscytacji krążeniowo – oddechowej oraz podstawowych technik samoobrony. Szkolenie zostało zorganizowane także dla grupy seniorów i osób niepełnosprawnych. W centrum Mirca stanął mobilny punkt udzielania pierwszej pomocy, gdzie informacje na temat RSO mogli uzyskać mieszkańcy gminy Mirzec.

W amfiteatrze w Mircu wręczono nagrody dla uczestników konkursów na temat bezpieczeństwa. W plastycznym nagrodzeni zostali: Julia i Anna Bilskie oraz Mateusz Wójcik, Julia Stompor z Mirca, Natalia Płaneta z Tychowa Nowego, Amelia Pastuszka i Julia Sobczyk z Gadki, Piotr Rurka z Trębowca, Piotr Rudziński i Wojciech Celuch z Tychowa Starego. Nagrody za przygotowane prezentacje multimedialne otrzymali: Mateusz Parszewski, Maciej Kozieł i Piotr Franczyk z Małyszyna, Monika Duś z Mirca, Paulina Bernacka z Jagodnego, Kacper Stompor z Tychowa Nowego i Amelia Minda z Gadki. Nagrodę specjalną – bon na 500 złotych – otrzymała klasa VI z Gadki za przygotowanie filmu na temat bezpieczeństwa.

(mac)

Ćwiczenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych mieszkańców gminy

Najlepsi zostali nagrodzeni

Uczestników szkolenia przywitał Andrzej Kutwin, inspektor do spraw obronnych Urzędu Gminy w Mircu oraz wójt Mirosław Seweryn!