Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Aktualności 13 listopada 2018

Bezpłatne badania cytologiczne

Świętokrzyskie Centrum Onkologii dysponuje pierwszym w Polsce cytobusem – wykonanym od podstaw na pojeździe do 3,5 t - mobilnym gabinetem położnej, w którym mieszkanki województwa świętokrzyskiego mogą bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne. W Starachowicach cytobus będzie w dniach 13 i 14 listopada w godzinach od 12.00 do 18.00 na placu pod skałkami, teren dawnego Manhattanu, aby umówić się na bezpłatne badanie, wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 609 99 00 33.


Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego między 25. a 59. rokiem życia, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Dla każdej pani, która wykona badanie – zestaw upominków przypominających o profilaktyce. Pacjentki, które wymyślą najciekawsze hasło zachęcające do badań profilaktycznych, mają szansę odebrać w nagrodę sprzęt AGD.

Specjalistyczny pojazd został zaprojektowany i wykonany do projektów „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim”, realizowanych przez ŚCO przy wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. Wewnątrz cytobusa znajduje się gabinet położnej, z fotelem ginekologicznym i niezbędnym wyposażeniem oraz kabina higieny intymnej – z bidetem i bieżącą wodą, gdzie pacjentka może się rozebrać i przygotować do badania. Pojazd jest ogrzewany, klimatyzowany, wyposażony w wysuwany stopień ułatwiający wejście do gabinetu.

– Zachęcam do tych badań, ponieważ będą wykonywane przez świetnych specjalistów. Dysponujemy własnym Zakładem Patologii Nowotworów z certyfikatem Światowej Agencji Badań nad Rakiem, co jest gwarancją wysokiej jakości diagnostyki – dodaje profesor Stanisław Góźdź – dyrektor ŚCO.

 

Izabela Opalińska

Specjalista ds. Komunikacji Społecznej, Informacji i Edukacji

SPZOZ Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach