Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Informacje sportowe 19 listopada 2018

„Pasjonat dla pasjonatów”

Uczniowie Sportowego Liceum na spotkaniu z Romanem Kołtoniem

Wieczór autorski Romana Kołtonia "Mundial życia" w Lublinie rozpoczął cykl KULowskich spotkań literackich. To wydarzenie z pewnością zapamiętają uczniowie Sportowego Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach.

 

 Uczniowie dwóch klas Sportowego Liceum Ogólnokształcącego zwiedzili miasto, widzieli miejsca upamiętniające bohaterów walki o niepodległość oraz związane z twórcami literatury: B. Prusem, J. I. Kraszewskim i  J. Czechowiczem. Dzięki uprzejmości władz  Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II mogli  przejść śladami wieloletniego wykładowcy – Karola Wojtyły i poznać historię uczelni, która powstała w 1918 roku, a więc w czasach odradzającej się Polski. Młodzieży i opiekunom towarzyszył ks. dr Grzegorz Głąb, któremu uczestnicy są wdzięczni za zaproszenie do Lublina.

Wieczór autorski był ostatnim punktem  programu wycieczki. Młodych sportowców z naszej szkoły przedstawił dyrektor Mariusz Majewski, później był czas nieformalnego spotkania  i pytań kierowanych do dziennikarza związanego  z Polsatem Sport. Już w oficjalnej części wydarzenia Roman Kołtoń mówił o redagowanych albumach, w których „ma przemawiać fotografia”, zatrzymując w kadrze chwile, dramaty, radości i „bramki”. Przyznał jednak, że największe znaczenie mają dla niego książki reporterskie, a szczególnie piłkarskie biografie.  Jedna z nich to próba przedstawienia fascynującego i tragicznego życia Kazimierza Deyny: „Mundial życia – Deyna, czyli obcy”, bohaterem kolejnej zostanie Zbigniew Boniek. Dziennikarz z łatwością „żonglował” wiedzą dotyczącą sportowych wydarzeń i znanych osobiście piłkarzy. Opowiadał o ich wyrzeczeniach, ciężkiej drodze na sportowy szczyt, na którym trudno pozostać na dłużej. Nie zabrakło też odniesień do prywatnego życia komentatora, a szczególnie znaczenia rodziny.

Spotkanie urozmaicił  nietypowy pokaz umiejętności komentatorskich – relacja z oblężenia Zbaraża w oparciu o fragment „Quo vadis” H. Sienkiewicza. Całość rozmowy w mistrzowski sposób poprowadził gospodarz wieczoru – wykładowca z Instytutu Filologii Polskiej KUL ks. dr Grzegorz Głąb, który odniósł się również do obecności młodych piłkarzy ze Starachowic, życząc im, aby kiedyś swoje drużyny poprowadzili do najwyższego szczebla rozgrywek. W nawiązaniu Roman Kołtoń stwierdził: „Ja jestem pasjonatem futbolu. Niech będą pasjonatami futbolu. Pasjonat dla pasjonatów”.

Licealiści na wieczorze autorskim w Lublinie

 

 

A.M.