Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Aktualności 19 listopada 2018

Zasłużeni dla regionu świętokrzyskiego

Mieszkańcy Starachowic znaleźli się w gronie 50 osób wyróżnionych okolicznościowymi medalami nadanymi przez premiera RP Mateusza Morawieckiego z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

„Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości” wręczyli szczególnie zasłużonym dla regionu świętokrzyskiego, wojewoda Agata Wojtyszek i wicewojewoda Andrzej Bętkowski.

– To odznaczenia, które premier przygotował na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Medal dedykowany jest osobom, które w jakiś szczególny sposób wyróżniły się w kultywowaniu historii czy tradycji naszego narodu, ale też ludziom, którzy bezpośrednio walczyli o naszą niepodległość. Ten piękny medal trafi do 50 osób z naszego województwa – mówiła wojewoda.

Na uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim, władze samorządowe Starachowic reprezentował zastępca prezydenta miasta ds. społecznych Jerzy Miśkiewicz, a ceremonię swoim występem uświetnił chór „Portamento” z Młodzieżowego Domu Kultury.

– Jesteśmy strażnikami tego, aby na mapach Europy trwała silna i stabilna Polska, dlatego z ogromną radością wręczę odznaczenia osobom i instytucjom zasłużonym dla regionu świętokrzyskiego, które działają na rzecz tradycji i pamięci historycznej – powiedziała wojewoda Agata Wojtyszek i wraz wicewojewodą Andrzejem Bętkowskim odznaczyła 50 osób „Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości”, przyznanymi przez prezesa Rady Ministrów.

W tym gronie są mieszkańcy naszego miasta i powiatu: Paweł Perchel – prezes Stowarzyszenia Wolni i Solidarni 1980-1989 w Starachowicach, Agnieszka Samsonowska – dyrektor miejscowej Szkoły Podstawowej nr 2, ks. Czesław Wala – twórca Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, Kustosz Pamięci Narodowej, Małgorzata Ślaska – komendantka Hufca ZHP w Starachowicach, Anna Skibińska z Harcerskiego Kręgu Seniorów „Łysica- Żubry”, Szczepan Mróz – prezes Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury – Nurt” oraz Bożena Mrózek z MDK, kurator regionu świętokrzyskiego projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska.

 

Medalem uhonorowano Annę Skibińską

(az)