Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Mirzec 20 listopada 2018

Odsłonięcie pomnika w Mircu

Wszystko co Polskę stanowi...

Głównym punktem obchodów Święta Niepodległości w Mircu było uroczyste odsłonięcie Pomnika Niepodległości.

 

Jego powstanie, to inicjatywa mieszkańców gminy Mirzec, którzy w ten sposób chcieli upamiętnić wszystkich poległych za wolność świętującej wolność ojczyzny. Jednocześnie odsłonięcie pomnika to także włączenie się się w ogólnopolskie obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości. Zaprojektowany przez Irminę Bociarską a wykonany prze starachowicką firmę Prodhurt Bis pomnik, stanął na tle Modrzewiowego Dworku, kojarzonego z Powstaniem Styczniowym. Wykonany ze stali rdzewiejącej, nawiązuje do tradycji górniczych na terenie gminy i wydobycia rudy żelaza. Stanął na cokole, na niewielkim placyku, który o zmierzchu rozbłyska iluminacją świetlną.

„Wszystko co Polskę stanowi. To wszystko: dzieje Ojczyzny, tworzone przez każdego jej syna i każdą jej córkę od tysiąca lat – i w tym pokoleniu, i w przyszłych – choćby to był człowiek bezimienny i nieznany” – to słowa Papieża Polaka wyryte u podnóża odsłoniętego pomnika i jednocześnie hołd dla tych, którzy ginęli nie w splendorze, ale samotni, często zapomniani. Dodatkowa symbolika to daty, nawiązujące do najważniejszych polskich wydarzeń.

Ojczyzna – Niezawisła i Wolna, to jej tego szczególnego dnia cześć oddały m.in poczty sztandarowe szkół podstawowych, Kół Łowieckich Nemrod, Łoś i Dzik oraz Ochotniczych Straży Pożarnych, a także delegacja starachowickich radnych z Dariuszem Dąbrowskim na czele. Odsłonięcia pomnika dokonali: wójt Mirosław Seweryn, przewodnicząca Rady Gminy Agnieszka Idzik – Napiórkowska i Jan Dygas – weteran walk o niepodległość. Modlitwę przy pomniku celebrował ksiądz prałat Stanisław Szczerek, a pomnik poświęcił ksiądz kanonik Daniel Kobierski. Uroczysta msza, poprzedzająca uroczystości odsłonięcia pomnika, odbyła się w kościele pod wezwaniem Św. Leonarda, a przewodniczył jej wygłaszając patriotyczną homilię wyżej wymieniony ksiądz prałat.

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości liczne delegacje, w tym urocza i wzruszająca trójka przedszkolaków, złożyły kwiaty i zapaliły znicze pamięci. Pojawiła się także liczna grupa motocyklistów ze Starachowic, którzy też pochylili głowy w geście szacunku i pamięci.

 

Mirosław Seweryn, Jan Dygas, Agnieszka Idzik – Napiórkowaska

Warta honorowa przy pomniku

Delegacja przedszkolaków złożyła kwiaty

Znicze zapalili członkowie starachowickiego klubu motocyklowego

A.Marciniak