Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Brody 26 listopada 2018

Niepodległa Tech

Wygrana Adamowa

W organizowanym przez Urząd Wojewódzki konkursie "Niepodległa Tech" o zwycięski laur ubiegała się Anita Mokrzańska - uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej w Adamowie. Znalazła się w ścisłym finale konkursu, w którym jedną z nagród była wycieczka dla całej klasy.

Młodzież, pod opieką Katarzyny Pocheć i Katarzyny Wlazłowskiej, pojechała do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach. Prowadzący wycieczkę, w towarzystwie dwóch robotów Photonów, zaprosił uczniów w podróż w czasie po epoce wielkich wynalazków. Udział w warsztatach „Polscy patrioci i ich wynalazki”, to niecodzienne spotkanie z takimi nazwiskami jak Ignacy Łukasiewicz – wynalazca lampy naftowej czy Jan Józef Baranowski – twórca kolejowego semafora. Była to również cenna lekcja historii. Młodzi pasjonaci techniki mogli się dowiedzieć o tym, że wielu wybitnych Polaków musiało emigrować na zachód Europy, by tam zdobywać wykształcenie i doświadczenie. Tam też rozsławiali imię Polski takimi wynalazkami, jak wykrywacz min czy kamizelka kuloodporna. Jedną z atrakcji była możliwość wykonania własnego semafora i umieszczenie na nim kolorowych diod.

Zwiedzili też naukową ekspozycję i chętnie korzystali z możliwości eksperymentowania. Pokonali więc grawitację, uruchomili kombajn górniczy, budowali zapory i tak zupełnie niechcący, zupełnie przypadkowo, utrwalali wiedzę z zakresu fizyki, biologii i chemii.

Finałem wycieczki był film o ekologicznych źródłach energii, a w prezencie od wojewody Agaty Wojtyszek dostali kostki sudoku.

(amar)

Udział w eksperymentach naukowych budził emocje

Młodzi pasjonaci techniki