Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
W numerze 3 grudnia 2018

Sukces Chóru Mieszanego „Kamerton”

Na III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej "Cantantes Lublinensis" zaprezentowało się 28 chórów z różnych regionów naszego kraju. Wśród nagrodzonych są śpiewający starachowiczanie.

Prezentacje w Lublinie oceniało jury w składzie: prof. zw. dr hab. Ryszard Zimak (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), prof. zw. dr hab. Anna Domańska (Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi), prof. zw. dr hab. Urszula Bobryk (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), prof. zw. dr hab. Dariusz Dyczewski (Akademia Sztuki w Szczecinie) przyznając Brązowe, Srebrne i Złote Dyplomy w pięciu kategoriach. Prezentacje konkursowe odbywały w dniach 23 – 24 listopada br., w pięknej Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie.

W kategorii – chóry mieszane uczestniczył Chór Mieszany „Kamerton”, jako jedyny przedstawiciel regionu świętokrzyskiego. Zaprezentował 5 utworów, w tym (zgodnie z regulaminem) kompozycje o charakterze patriotycznym oraz utwór kompozytora lubelskiego: „Jesu dulcis memoria” – L. Bárdosa, „O, Polsko” – T. Maklakiewicza, „Totus Tuus” do słów Jana Pawła II – J. Garbacz, „Kwiaty polskie” – w opr. G. Miśkiewicza oraz „Piosnka Dudarza” – I. J. Paderewskiego w opr. F. Nowowiejskiego.

Jury bardzo wysoko oceniło zaprezentowany przez „Kamerton” repertuar i przyznało chórowi Srebrny Dyplom oraz Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora lubelskiego i Puchar Prezesa Zarządu Głównego PZCHiO za utwór „Totus Tuus” Joanny Garbacz.

Chór Mieszany „Kamerton” działa przy Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach od jesieni 2014 roku. Tworzą go byli wychowankowie oraz instruktorzy MDK wraz z przyjaciółmi, miłośnikami śpiewu chóralnego. Repertuar chóru obejmuje utwory sakralne, opracowania melodii ludowych i popularnych oraz kolędy. Mimo tak krótkiego okresu działalności, chór może się poszczycić udziałem w wielu ciekawych koncertach na terenie miasta Starachowice, m.in. podczas Starachowickich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej – „Dona nobis pacem”, „Canticum Novum”, „Miłosierdziem otoczeni”. W roku 2016  był organizatorem warsztatów muzyki liturgicznej z udziałem prof. dr hab. Elżbiety Wtorkowskiej (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy) i Pawła Bębenka – kompozytora muzyki sakralnej. Chór jest również laureatem konkursów i festiwali o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, m.in. V Konkursu Kolęd w Nowinach – I miejsce, XIX Ogólnopolskiego Konkursu Chórów w Niepołomicach – Brązowa Struna, XI Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd w Kielcach – I miejsce, 24. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd w Będzinie – II miejsce oraz V Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej na Świętym Krzyżu – II miejsce.

Do tegorocznego sukcesu przyczynili się: Beata Rybicka, Anna Przygoda, Anna Szajnóg, Edyta Wińska, Lidia Kosztowniak, Małgorzata Perchel, Pola Ragan, Renata Zdziech, Irena Górecka, Maria Kowalik, Marta Rzeczkowska, Dominika Gorzkowska, Joanna Migała, Karolina Gacoń, Michał Celuch, Andrzej Falkiewicz, Rafał Zdziech, Piotr Mrózek, Marian Kosztowniak, Ryszard Nosowicz oraz Bożena Magdalena Mrózek, dyrygent chóru.

– W roku 2019 chór będzie świętował  pierwszy jubileusz – pięć lat działalności artystycznej. Przewidujemy wiele warsztatów wokalnych, spotkań z wybitnymi artystami i ciekawych koncertów z różnorodnym repertuarem. Zamierzamy także spróbować swoich sił w kolejnych regionalnych i ogólnopolskich konkursach chóralnych. Zapraszamy chętnych – Panie i Panów – do przyłączenia się do naszej chóralnej Rodziny. Zapewniamy dobrą zabawę i rzetelną pracę nad emisją głosu oraz kształceniem słuchu muzycznego. Nasze próby odbywają się w każdy poniedziałek od godz. 19.00 do 21.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach, ul. Gliniana 10a, a dla chętnych również w piątki  od 19.00 – 21.00. Do zobaczenia!” – zachęca B. M. Mrózek.

Nasi nagrodzeni chórzyści z kompozytorką Joanną Grabacz

„Kamerton” na lubelskim festiwalu

(AW)