Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Informator UM 3 grudnia 2018

Termomodernizacja kompleksu placówek oświatowych na os. Południe

Zakończono prace przy termomodernizacji zespołu placówek oświatowych zlokalizowanych na osiedlu Południe: Przedszkola Miejskiego nr 10, Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Gimnazjum nr 4.

Koszt wykonanych prac to ponad 13 760 000 zł. Spodziewany efekt, to nie tylko poprawa warunków do pracy uczniów i nauczycieli, ale także oszczędności z tytułu użytkowania wymienionych obiektów, głownie ich ogrzewania i oświetlenia.

 – Po około 25 latach od momentu wybudowania kompleksu edukacyjnego jest to największa inwestycja tu zrealizowana  – informuje prezydent miasta Marek Materek, – Wykonano ogromny zakres prac, który obejmował m.in. wymianę pokrycia dachowego, ocieplenie dachu, ocieplenie ścian, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, w tym montaż okien antywłamaniowych. Wymieniono instalację centralnego ogrzewania, wyremontowano instalację elektryczną, zamontowano panele fotowoltaiczne oraz przeprowadzono szereg prac wykończeniowych. W ramach robót wykonano również wymianę opraw oświetleniowych na oprawy energooszczędne typu LED, ocieplono ściany fundamentowe, piwniczne i przyziemia. Wykonano prace odtworzeniowe, remontowe wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Prezydent przekazał podziękowania za pomoc w realizacji przedsięwzięcia dyrekcjom placówek, w których wykonywano prace, nauczycielom oraz rodzicom, którzy pomagali w porządkowaniu obiektu po zakończonych pracach.

– Rodzicom uczniów dziękuję za cierpliwość oraz pomoc w porządkowaniu i malowaniu sal dydaktycznych po zakończonych pracach termomodernizacyjnych, przekazuję ukłony i podziękowania – mówi prezydent. – Dziękuję również mojej zastępczyni, Ewie Skibie, pracownikom Referatu Inwestycji Miejskich i Rozwoju Gospodarczego oraz Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych oraz z wszystkich tych referatów, które współpracowały przy realizacji tego ogromnego projektu.

Zastępca prezydenta miasta ds. gospodarczych Ewa Skiba również przekazała podziękowania dla wykonawcy prac: Zakładu Remontowo – Budowlanego Romana Olszowego.

– Dziękuję pracownikom, którzy wykazali dużo cierpliwości, zaangażowania i serca.

Zadowolenia z wykonanej inwestycji nie kryli dyrektorzy placówek w których wykonano wymienione prace.

– Dziękujemy za tę cenną i pożyteczną inwestycję, która przyniosła nam wiele dobra. Społeczność Gimnazjum cieszy fakt, że podniósł się standard budynku, że jest cieplej, że jest przyjemniej – mówi Anna Salamon, dyrektor Gimnazjum nr 4. – Odnowa zewnętrznej elewacji, poprawiła estetykę całego budynku. Inwestycja ta z pewnością przyniesie wiele oszczędności,  chociażby z tytułu zastosowania ogniw fotowoltaicznych, co przełoży się na koszty eksploatacji budynku.

– Jest to inwestycja długo wyczekiwana przez całą naszą szkolną społeczność. Efekty już są, wreszcie na korytarzach jest ciepło, widno i przyjemnie. Serdecznie dziękujemy – mówi Sławomir Rymarczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13.

– Podziękowania kieruję również do  pracowników Przedszkola Miejskiego nr 10 i rodziców przedszkolaków, którzy wykazali się nie tylko ogromną cierpliwością ale także niewiarygodną pomocą – mówi dyrektor placówki Elżbieta Czerw. – Rodzice zadeklarowali również dalszą pomoc przy zagospodarowaniu przedszkolnego ogrodu, w którym prowadzono głębokie wykopy i teraz chcemy to zagospodarować od nowa, założyć przyrodniczą ścieżkę edukacyjną, co będzie stanowiło doskonałe uzupełnienie odnowionego, estetycznego przedszkola.

Dodatkowo prace termomodernizacyjne w ramach III etapu wykonano także w Przedszkolu Miejskim nr 11 przy ul. Górnej, Przedszkolu Miejskim nr 2 przy ul. Oświatowej  oraz w Szkole Podstawowej nr 9. W projekcie uwzględniono także 5 budynków wielorodzinnych przy ulicach Robotniczej i Widok na os. Wzgórze. Wartość całego przedsięwzięcia to 33 600 000 zł, wysokość dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego, o które ubiega się Gmina, to blisko 20 000 000 zł.

Budynek Gimnazjum nr 4

Przy Przedszkolu Miejskim nr 10 ma powstać ścieżka edukacyjna, która będzie doskonałym uzupełnieniem odnowionego, estetycznego budynku placówki

Prezydent Marek Materek wspólnie ze swoja zastępczynią Ewą Skibą przekazał podziękowania za pomoc w realizacji przedsięwzięcia m.ni. dyrektorom placówek, w których wykonano prace

Budynek Szkoły Podstawowej nr 13