Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Informacje sportowe 4 grudnia 2018

Jubileusz pływackiej Barakudy

Dekada ciężkiej, ale owocnej pracy

Zawodnicy, ich rodzice, przyjaciele i sympatycy Barakudy świętowali 10-lecie działalności Starachowickiego Klubu Pływackiego Barakuda. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych.

  W rodzinnej atmosferze spotkania jubileuszowego, 24 listopada br. w Hotelu Europa, trener i założyciel klubu Bartosz Stanecki przypomniał historię powstania klubu, jego niełatwe początki i stary basen przy ul. Wojska Polskiego, jedyną wówczas pływalnię w mieście, która nie była wymarzoną bazą sportową do trenowania. Nikt się jednak specjalnie nie skarżył, zapał młodych adeptów sztuki pływackiej, ich rodziców i trenerów sprawiły, że niedługo trzeba było czekać na pierwsze medale. Ich pasja i wytrwałość się opłaciły.

Przełomem w działalności klubu było również utworzenie klasy pływackiej w SP nr 9. Zajęcia grup uprawiających sportowo pływanie odbywały się 8 razy w tygodniu, klasa pływacka 5 razy w tygodniu, grupy uczące się i doskonalące technikę pływania 3 razy w tygodniu. Zarówno w młodszej, jak i starszej grupie zajęcia prowadziło trzech trenerów: Bartosz Stanecki, Kinga Rapcińska  oraz Wojtek Szlęzak.

Wśród największych dotychczasowych sukcesów Barakudy wymienić należy m. in. pierwszy w historii starachowickiego pływania złoty medal, który wywalczył w marcu 2015 r. Dawid Gotszling na Mistrzostwach Polski Juniorów w Olsztynie, na dystansie 200 metrów stylem zmiennym. Nie lada osiągnięciem było ubiegłoroczne wyrównanie rekordu Polski na dystansie 50 metrów przez Julię Ofman, czy drugie miejsce na mistrzostwach kraju w zmaganiach drużynowych.

Zdobyte medale, pobite rekordy i przyznane stypendia dla najlepszych zawodników, docenili wszyscy zgromadzeni na sobotnim spotkaniu, składając liczne gratulacje i życzenia kadrze trenerskiej i zawodnikom. Trener też dziękował, m. in. prezydentowi Materkowi za zaangażowanie w tworzeniu sprzyjających warunków do pracy z dziećmi i młodzieżą starachowicką na polu sportów pływackich.

– Dotychczasową historię SKP Barakuda najlepiej podsumuje sentencja Mahatmy Gandhiego: „Najpierw cię lekceważą, później się z ciebie śmieją, w końcu zaczynają z tobą walczyć, aż wreszcie wygrywasz”. Trzeba tylko z pokorą i spokojem wytrzymać każdy z tych etapów –  powiedział trener Bartosz Stanecki.

Dalszych sukcesów, również tych olimpijskich, życzy zawodnikom i kadrze trenerskiej  zespół „Gazety Starachowickiej”.

(mk)

Był oczywiście urodzinowy tort

10 lat działalności zaowocowało licznymi trofeami

Liczna rodzina „Barakudy” na jubileuszowym zdjęciu