Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
W numerze 4 grudnia 2018

„Polska to jest wielka rzecz”

SP nr 13

Uroczyście obchodziła społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Najważniejsze wydarzenia z ostatnich stu lat istnienia naszej Ojczyzny uczniowie zaprezentowali artystycznym wyrazem. Poezja oraz utwory muzyczne pochodziły z okresu powstań narodowych, I i II wojny światowej, czasów „komuny” i teraźniejszości. Tłem uroczystości była prezentacja filmowa zawierająca archiwalne zdjęcia oraz filmy, które przypominały wydarzenia, postaci i zmiany, jakie dokonywały się w Rzeczypospolitej w minionym wieku. Program przygotowany został przez: Agatę Zając, Annę Sepioło i Wojciecha Wąsalę.

– Nie zapomnieliśmy o naszym mieście, odnaleźliśmy unikalny film nakręcony przez Amerykanów w latach trzydziestych XX wieku, kiedy w ramach COP powstała w Starachowicach fabryka zbrojeniowa – piszą do GAZETY pedagodzy.

Zorganizowano również apel dla uczniów klas I-III z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, który przygotowały z uczniami klasy IIa: Alicja Libera, Beata Rdzanek i Bożena Jankowicz. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały nastrojowe piosenki, m.in. „Myślimy o Polsce”, „Jedenasty Listopada”, „To moja Ojczyzna”, „Jestem Polką i Polakiem”. Była też prezentacja multimedialną p.h.”Polskie symbole narodowe”.

Świętowanie przez śpiewanie dominowało na rocznicowej wieczornicy, gdzie zebrali się uczniowie z rodzicami oraz nauczyciele, by przy ognisku obok budynku szkolnego świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

– Przy dźwiękach muzyki przygotowanej przez Wojciecha Wąsalę nuciliśmy „Pierwszą Brygadę”, „Piechotę”, „Przybyli ułani”, „Zakazaną Piosenkę” i wiele innych pieśni patriotycznych, które rozbrzmiewały i zachęcały do wspólnego świętowania. A żeby nikt nie zmarzł, uczestnicy posilali się grochówką przygotowaną przez nasze panie kucharki –  relacjonują panie nauczycielki.

Na finał uczniowie wraz z Dorotą Kot z wielką radością wypuścili w niebo lampiony: światełka pamięci o wolności Ojczyzny.

(asp)

Wszyscy mieli niepodległościowe emblematy

W patriotycznym programie wystąpili uczniowie

Dyrektor szkoły, Sławomir Rymarczyk podziękował za wzruszające prezentacje

W niebo wypuszczono płonące lampiony

Odbyła się też wieczornica przy ognisku