Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
W numerze 4 grudnia 2018

Spełnili marzenia i zdobyli szczyty

Gimnazjum nr 3

W edukacyjną podróż do Szwajcarii uczniowie Gimnazjum nr 3 pojechali z nauczycielkami: Agnieszką Pachocką i Joanną Ogórek. Zwiedzili genewski CERN znany również jako Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek.

Po roku zbierania funduszy, przy wsparciu Doroty Różyckiej Więczasek – nauczycielki fizyki i kierownika projektu „Spełniamy marzenia i zdobywamy szczyty – wyjazd do CERN w Szwajcarii” oraz dyrekcji szkoły: Krzysztofa Rokity i Agnieszki Pachockiej, zebrali potrzebną kwotę i razem z uczniami I LO w Radzyniu Podlaskim uczestniczyli w wyjątkowej wyprawie.

Wyjazd do CERN stał się dla uczniów nie tylko niezwykłą lekcją fizyki, ale również lekcją pokory wobec potęgi wiedzy i nauki. Akcelerator, zderzacz hadronów, bozon Higgsa czy antymateria, to już nie tylko teoria naukowa ale fakt wynikający z obcowania z najbardziej zaawansowanymi technologiami. Podczas wykładów i zwiedzania Instytutu uczniowie dowiedzieli się o także o zasadach i celu prowadzenia doświadczeń z rozpędzaniem i zderzaniem cząstek oraz o licznych odkryciach naukowców w CERN-ie i przyznanym im Nagrodom Nobla. Był to również test sprawdzający umiejętności językowe, gdyż część wykładów prowadzona była w języku angielskim. Ciekawostką okazał się fakt, że to właśnie w tym miejscu narodziła się sieć WWW

A że nie tylko nauką człowiek żyje, to musiał się znaleźć również czas na przyjemności, stąd na trasie wycieczki, oprócz samej Genewy, pojawił się również Strasburg z siedzibą Parlamentu Europejskiego, Trybunału Praw Człowieka i Rady Europy. Zachwyt uczestników wycieczki wzbudziło również Berno i średniowieczne Stare Miasto. Miejsce tym bardziej szczególne dla miłośników fizyki, że znajduje się tam dom Alberta Einsteina, w którym stworzył teorię względności. Zwieńczeniem przygody było spojrzenie na masyw Mont Blanc ze szczytu Flegere, na który wjechali kolejką gondolową.

Spełnienie marzeń młodych fizyków i realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia sponsorów. Wyrazy uznania i wdzięczności za szczodre wsparcie uczestnicy składają prezesowi Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” – Marcinowi Perzowi oraz zarządom firm: Termatex, Odlewnie Polskie S.A., SHYMKO i TARCOPOL.

 

(amar)

W siedzibie Międzynarodowego Centrum – CERN w Genewie

Mieli też czas na zwiedzanie

Wszystkie dni pobytu obfitowały w atrakcje