Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Informacje sportowe 18 grudnia 2018

Dragon najlepszą drużyną

Mistrzostwa Polski w kickboxingu


Dziesiąty raz gościliśmy w naszym mieście najlepszych fighterów z całej Polski. Tegoroczne, rekordowe Mistrzostwa Polski w kickboxingu w Starachowicach zaszczycili obecnością przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, biznesmeni i znani sportowcy.

Trzy dni zmagań, 148 zawodników z 47 ośrodków kickbokserskich, 24 godziny walk, trybuny pełne kibiców i tradycyjnie już widowiskowa gala na zakończenie imprezy potwierdziły, że Starachowice są niekwestionowaną stolicą polskiego kickboxingu.

– Mistrzostwa mogę śmiało zaliczyć do bardzo udanych. Oprócz świetnego startu naszych zawodników, udało nam się ściągnąć rekordową liczbę sportowców i odpowiednio ich uhonorować za cały rok ciężkiej pracy. Chcieliśmy przybliżyć mieszkańcom Starachowic ideę sportu, jakim jest kickboxing, ale też pokazać przyjezdnym naszą gościnność. Myślę, że zostało to docenione, szczególnie przez sportowców, którzy stwierdzali w mojej obecności, że klimat naszych mistrzostw jest niepowtarzalny. Organizacją Mistrzostw Polski zajmuję się dziesiąty rok, na początku było to tylko K1, od 4 lat jest to formuła oriental rules. To co się działo w tym roku pokazuje, jak wzrosła popularność tej formuły i naszego miasta. Delegat Polskiego Związku Kickboxingu już pytał o organizację przyszłorocznych Mistrzostw – mówi GAZECIE trener Marek Jasiński z Dragona.

W mistrzostwach wystartowało 12 zawodników z naszego klubu.

– Dość liczna, jak na nasze warunki, była tym razem grupa seniorów, wystawiliśmy 4 zawodników, zawsze z tym jest problem, gdyż wiadomo, że po skończeniu szkoły średniej młodzież wyjeżdża z naszego miasta. W tym roku, po dłuższej przerwie dwaj zawodnicy, czyli Jacek Miszta i Damian Śpiewak powrócili do treningów, na stałe też osiedlili się w Starachowicach, jest więc szansa, że dalej będą występować w barwach naszego klubu. Dwaj kolejni seniorzy Dragona, to Karol Mamerski, który wszedł w okres seniorski i Kazimierz Pera. Najlepszy występ wśród seniorów zaliczył Damian Śpiewak, pomimo 3,5 letniej przerwy wygrał z bardzo utytułowanym zawodnikiem z Głogowa w pierwszej walce, w drugiej miał mniej szczęścia, ale po tak długiej przerwie jest to wynik bardzo dobry. Podobnie sprawa ma się z występem Jacka Miszty, swego czasu mistrza Polski i zdobywcy Pucharu Świata, u niego tez dłuższa przerwa odbiła się gorszym wynikiem. Debiut Karola Mamerskiego oglądało się z przyjemnością, to była twarda walka, niestety, podobnie jak Kazik Pera odpadł w pierwszej rywalizacji.

– Występy juniorów usatysfakcjonowały chyba trenera?

– Zdecydowanie, dysponujemy mocnym składem. Filip Zawłocki i Adrian Gunia w pięknym stylu wywalczyli złoto. Od dobrej strony pokazali się także Krystian Dobrucki, Kamil Świderski, a także nasze dwie dziewczyny: Ala Siebyła i Wiktoria Kania. Dzięki ich występom i 3. miejscu Damiana Śpiewaka, nasz klub uplasował się na pierwszym miejscu jako drużyna. Pierwszy raz w historii organizacji „orientala” to się udało, do tej pory wygrywał Głogów, który specjalizuje się w tej konkurencji. Filip Zawłocki został również wybrany najlepszym zawodnikiem wśród juniorów, Adrian Gunia z kolei zyskał sponsora strojów sportowych.

    –  W Miejskiej Hali Sportowej, arenie mistrzostw, pojawił się wasz wychowanek Dawid Kasperski w roli…

– W roli wsparcia trenera, Dawid to nasz najbardziej utytułowany zawodnik, który przy swoich wielkich i ogólnie znanych osiągnięciach jest niebywale skromny. Często nas odwiedza, pomaga na treningach chłopakom, daje cenne rady. Każdy sport, indywidualny przede wszystkim uczy pokory. Po Dawidzie i reszcie nie widać pychy, żaden z nich nie sprawia kłopotów wychowawczych mnie czy rodzicom. Ludzie przychodzą na zawody i widzą, że po każdej rywalizacji przeciwnicy okazują sobie szacunek, nie ma wrogości czy agresji, jest tylko czysto sportowa rywalizacja i to jet budujące.

– Nasi młodzi zawodnicy świetnie radzili sobie z emocjami, jak im się to udaje?

– Szczerze, ja ich podziwiam, sam wolę walczyć na sali, bez takiego szumu wokół, bo to jest dodatkowe obciążenie. Ludzie idąc na Mistrzostwa oczekują widowiska, w dzisiejszej dobie zawodnik musi być showmanem. Celowo dobraliśmy zawodników mega utytułowanych, na co dzień walczących również zawodowo, jak choćby Wojtek Kosowski z Palestry Warszawa, Mistrz Świata w muay thai. Gdybyśmy chcieli go zaprosić na występ gościnny, z pewnością przekroczyłoby to nasze możliwości finansowe, w tej sytuacji widzowie mogli jego i wielu innych podziwiać za darmo.

Dwudniowe (8 – 9 grudnia) Mistrzostwa zakończyły się zwycięstwem naszego klubu. Dragon Starachowice wygrał bowiem klasyfikację drużynową, a nasi kickbokserzy zdobyli 9 medali mistrzowskich: 4 złote, 2 srebrne i 3 brązowe. Na najwyższym stopniu podium stanęli: Filip Zawłocki (junior starszy kategoria 81 kg), Adrian Gunia (junior starszy, 60 kg), Krystian Dobrucki (junior młodszy, 81 kg) oraz Alicja Siebyła (juniorka młodsza, 48 kg). Srebrne medale mistrzowskie wywalczyli: Wiktoria Kania (juniorka młodsza, 60 kg) oraz Marek Jasiński (weteran, 74 kg), natomiast brązowe medale wywalczyli: Damian Śpiewak (senior, 63,5 kg), Artur Wziątek (junior starszy, 81 kg) i Kamil Świtek (junior starszy, 60 kg).

(mk)

Filip Zawłocki dał świetny pokaz sztuki kickboxerskiej

Dragoni zdobyli 9 medali