Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Mirzec 3 stycznia 2019

Bezpieczeństwo pieszych ważne

Mirzec

Zwiększenie bezpieczeństwa pieszych w gminie Mirzec mają zapewnić zmodernizowane przejścia przez jezdnie.

Na drodze wojewódzkiej o długości ponad 17 km znajduje się 18 przejść dla pieszych. Dwa z nich, w Mircu koło Szkoły Podstawowej i w centrum Mirca, koło remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, przeszły gruntowną modernizację. Dotychczasowe pasy wyposażone są w aktywne znaki drogowe z zasilaniem fotowoltaicznym, zamontowane na poboczu drogi. Znak przy remizie OSP zasilany jest dodatkowo turbiną wiatrową. Akumulatory gwarantują poprawne funkcjonowanie systemu nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych do 250 godzin. Są też w pulsatory, które migają przez całą dobę. W nawierzchni asfaltu, przy przejściu koło szkoły, dodatkowo zamontowane zostały specjalne światła (kocie oczka). Dodatkowym elementem poprawiającym bezpieczeństwo było ustawienie barierek ochronnych o długości 28 metrów oraz akustycznych pasów zwalniających w rejonie przejścia dla pieszych przy szkole. Znak przy strażnicy OSP dodatkowo rozświetla się, kiedy czujnik ruchu wykryje pieszego w rejonie przejścia.

Modernizacja przejść dla pieszych została wykonana przy wsparciu środków z rządowego programu zapobiegania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020, finansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Gmina Mirzec na realizację projektu „Bezpieczeństwo pieszych w bezpiecznej gminie” otrzymała 50.000 złotych, przy udziale własnym 28.850 złotych. Koszt całkowity zadania wyniósł 78.850 złotych.

A. Marciniak

Przejście koło remizy oznaczone znakiem drogowym z pulsatorem, zasilanym energią z ogniw fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej

Koło szkoły wyposażone jest w pulsatory, światła w asfalcie typu „kocie oczka”, obustronną barierkę oraz akustyczne pasy zwalniające