Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Bezpieczeństwo 7 stycznia 2019

Krok od tragedii

W nocy z piątku na sobotę (4 na 5 stycznia 2019 r.), kilka minut po północy do starachowickich strażaków dotarła informacja o zatruciu tlenkiem węgla dziecka w miejscowości Szerzawy (gmina Pawłów).

Dyżurny centrum powiadamiania ratunkowego zasugerował, aby rodzina natychmiast opuściła budynek, w którym doszło do emisji zabójczego tlenku węgla– czadu. Nieprzytomna dziewczynka została wyniesiona na zewnątrz.

Pierwsi na miejsce zdarzenia dotarli strażacy z OSP Brzezie, którzy podając nieprzytomnemu dziecku tlen uratowali je. Wkrótce na miejscu zdarzenia znaleźli się również strażacy z Jednostki  Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Starachowicach, którzy kontynuowali kwalifikowaną pierwszą pomoc do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Tlenoterapia okazała się skuteczna i dziewczynka odzyskała przytomność. Lekarz pogotowia. po przebadaniu mieszkańców, zadecydował, że do szpitala powinno trafić tylko poszkodowane dziecko, które zostało przewiezione do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.

Strażacy sprawdzili wszystkie pomieszczenia w budynku mieszkalnym. Urządzenia pomiarowe potwierdziły obecność zabójczego czadu. Przyczyną mógł być nieszczelny filar kominowy.

– Tym razem udało się uniknąć nieszczęścia, choć od tragedii dzielił przysłowiowy „włos” – mówi GAZECIE mł. bryg. Marcin Nyga, oficer prasowy KP Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. – W budynkach mieszkalnych konieczny jest przynajmniej raz w roku przegląd stanu technicznego instalacji kominowej przez uprawnionego kominiarza. Gdyby w mieszkaniu zamontowany był czujnik tlenku węgla, mieszkańcy zostaliby zaalarmowani odpowiednio wcześniej– dodaje strażak.

(azab)