Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
W numerze 8 stycznia 2019

Stulecie nieoczywiste

W Ekomuzeum

Starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki realizuje wiele ciekawych projektów, które licznie gromadzą mieszkańców naszego miasta. Za jednym z nich, "Stulecie nieoczywiste", stoi para pasjonatów Wioletta Sobieraj wicedyrektor muzeum i Paweł Kołodziejski związany z Urzędem Miejskim w Starachowicach.

Projekt „Stulecie nieoczywiste” miał na celu zapoznanie młodzieży z historią lokalną i bohaterami codziennej rzeczywistości. Uczniowie mieli za zadanie przygotować pracę, której tematem przewodnim będzie bohater nie zawsze wymieniany w pierwszej kolejności. Oprócz „Szarego” w pracach konkursowych przewijała się także sylwetka Wandy Pomianowskiej oraz księdza Czesława Wali. Najbardziej jednak wzruszającymi spotkaniami były te, które przybliżały członków rodzin uczestników konkursu. Zapoznanie się z historią rodziny to przede wszystkim szacunek do korzeni i doskonalenie się w relacjach międzyludzkich.

Jednym z piękniejszych momentów podsumowania projektu było spotkanie z ks. Franciszkiem Szczykutowiczem. Pochodzący z Wąchocka ksiądz prałat obecnie mieszka i prowadzi posługę na Florydzie, do Polski przyleciał odebrać z rąk prezydenta Polski Krzyż Kawalerski Orderu Orderu Odrodzenia Polski. Wzruszająco opowiadał o trudnych czasach, w których przyszło mu spędzić młodość.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajął Krzysztof Domański ze Szkoły Podstawowej nr 1, II miejsce przypadło w udziale Julii Barszcz ze Szkoły Podstawowej w Tychowie Starym oraz Karolinie Dziułce z Publicznej Szkoły Podstawowej w Godowie, a III zdobył Mikołaj Pasieka z Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie. Wyróżnienia odebrali: Aleksandra Stępniewska oraz Aleksandra Wrona z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dziurowie, Mateusz Parszewski ze Szkoły Podstawowej w Małyszynie oraz Kacper Kos z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Lubieni. W kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pierwszego miejsca nie przyznano, II przypadło w udziale Jakubowi Kowalskiemu, Janowi Winnickiemu i Adamowi Ryskiemu z II LO im. Stanisława Staszica, a III zajęła Klaudia Siwiec z Gimnazjum nr 3 w Starachowicach.

A. Marciniak

Laureatom gratulował wicestarosta Dariusz Dąbrowski