Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Bezpieczeństwo 28 stycznia 2019

Oświetlą czarne punkty na mapie miasta

Liczba wypadków z udziałem pieszych na terenie naszego miasta ciągle wzrasta. Powodów jest kilka: nieostrożność kierowców, brak rozwagi wśród pieszych oraz kiepskie oświetlenie przejść dla pieszych, a w niektórych przypadkach wręcz jego brak. Jak temu przeciwdziałać?

Miasto dołoży pieniędzy zarządcom dróg na dokumentacje, by poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Mówił o tym na konferencji prasowej prezydent Marek Materek.

– Zależy nam na tym, aby poprawić poziom bezpieczeństwa na wszystkich drogach na terenie naszego miasta, aby skala i liczba wypadków w kolejnych latach zaczęła maleć. Będziemy aplikowali o środki zewnętrzne na ten cel z różnych programów. Gmina zamierza też udzielić pomocy rzeczowej dla powiatu starachowickiego, województwa świętokrzyskiego oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dotyczącej opracowania dokumentacji projektowej dla zadania pt. „Alternatywne przejścia dla pieszych na terenie miasta Starachowice”. Taką szansę daje niedawno uruchomiony rządowy program – poinformował prezydent.

 

    Na powiatowe arterie pomoc rzeczowa dla Powiatu ma wynieść 42.000 zł.  Doświetlone mają być:

 1. ul. Targowa- w rejonie skrzyżowania z ul. Ciasną,
 2. ul. Zgodna – na wysokości cmentarzy,
 3. ul. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego – na łuku drogi, pomiędzy placem targowym, a budynkiem sklepu „RTV EURO AGD”,
 4. ul. Miodowa – w rejonie skrzyżowania z ul. 6 Września,
 5. ul. Nowowiejska– w rejonie skrzyżowania z ul. Moniuszki,
 6. ul. Oświatowa – na wysokości Szkoły Podstawowej nr 9,
 7. ul. Majówka – w rejonie kolektury „Lotto”,
 8. ul. Majówka – na wysokości sklepu „Biedronka”,
 9. ul. Iłżecka – na wysokości nieruchomości nr 149,
 10. ul. Iłżecka – na wysokości nieruchomości nr 80,
 11. ul. Długa – w rejonie skrzyżowania z ul. Najświętszej Marii Panny, ul. Długa – na wysokości sklepu spożywczego przy ul. Długiej 53.

Wykaz przejść z proponowanym doświetleniem na drogach wojewódzkich: wysokość pomocy rzeczowej dla województwa – 21.000 zł.

 1. ul. Radomska – na wysokości sklepu „Heka”,
 2. ul. Radomska – na wysokości sklepu „TESCO”,
 3. ul. Radomska – na wysokości NZOZ „Med-Star”,
 4. ul. Radomska – na wysokości sklepu „Brico Marche”,
 5. al. Armii Krajowej – na wysokości Galerii „Skałka”,
 6. al. Armii Krajowej – w rejonie skrzyżowania z ul. Reja.

Wykaz przejść z proponowanym doświetleniem na drogach krajowych: wysokość pomocy rzeczowej dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – 10.500 zł.

 1. ul. Ostrowiecka – na wysokości budynku 21a,
 2. ul. Ostrowiecka – w rejonie skrzyżowania z ul. Lenartowską,
 3. ul. Ostrowiecka – na wysokości siedziby firmy „Malcom”.

Zadaniem zarządców dróg będzie wykonanie projektu technicznego oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę nowych punktów doświetleniowych przejść dla pieszych, gdzie zamontowane będą słupy wraz z oprawami i zasilaniem, po obu stronach przejść, czujniki ruchu – zwiększające i zmniejszające natężenie oświetlenia na przejściach, które pomalowane będą w kolorach biało-czerwonych.

– Mamy także wytypowane przejścia na drogach gminnych. Nie podejmujemy uchwał w tej sprawie, dlatego że jest to nasze zadanie i nie musimy tutaj pomocy finansowej deklarować dla siebie. Nie chcemy czekać i prosić przez kolejne lata o to, aby ktoś poprawił bezpieczeństwo na tych drogach, tylko chcemy wyjść o krok dalej. Zrobić ten pierwszy ruch, czyli wykonanie dokumentacji technicznej, a później wnioskować do wszystkich zarządców dróg o partycypowanie w kosztach już przy realizacji konkretnych inwestycji  – dodał prezydent Materek.

(mk)

Na przejściu dla pieszych przy ul. Radomskiej ostatnio doszło do kilku wypadków