Strona główna / Aktualności / E-akta „Program Płatnik”- pobierz nową wersję

E-akta „Program Płatnik”- pobierz nową wersję

ZUS udostępnił już nową wersję programu Płatnik (wersja 10.02.002) i zachęca przedsiębiorców do zapoznania się ze zmianami w Płatniku i pobrania nowej wersji programu.

– Dotychczas w Polsce obowiązywał jeden z najdłuższych okresów przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej, czyli 50 lat. Od nowego roku skrócił się okres przechowywania dokumentacji, ale nie dla każdego pracownika jest taki sami i zależy od daty zatrudnienia u danego pracodawcy – mówi Paweł Szkalej, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa świętokrzyskiego.

Przypomnijmy, od 1 stycznia 2019 r., zgodnie z przepisami – w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją – (Dz.U. z 2018 r. poz. 357) dla wszystkich nowo zatrudnianych osób akta pracownicze za pracownika zatrudnionego na umowę o pracę lub zlecenie będą przechowywane przez 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy lub zakończyła się umowa zlecenia.

Program Płatnik w wersji 10.02.02 umożliwia obsługę nowych i zmienionych formularzy ubezpieczeniowych takich jak: ZUS OSW, ZUS RIA, ZUS ZWUA, ZUS RPA czy ZUS DRA cz.II i ZUS RCA cz.II. Inną nowością w programie jest prezentacja w kartotece płatnika informacji o złożonym lub odwołanym ZUS OSW i złożonym ZUS RIA czy też informacji o najniższej podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz liczbę dni prowadzenia działalności gospodarczej.

Najważniejsze zmiany w programie związane są z projektem e-akta – elektronizacją akt pracowniczych. Najnowsza wersja programu jest do pobrania ze strony zus.pl

Jeśli przedsiębiorca lub jego biuro rachunkowe, korzysta z programu kadrowo-płacowego, który nie rejestruje danych wymaganych przepisami o e-aktach, powinni jak najszybciej zaktualizować oprogramowanie.

– Zachęcamy także do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, w których krok po kroku pokazaliśmy m. in. jak wypełniać nowe dokumenty. Filmiki są dostępne na stronie zus.pl i kanale ZUS na YouTube – dodaje pan rzecznik.

(az)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *