Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Iłża 4 lutego 2019

Nie mają dużego szczęścia do inwestorów?

Iłża

Zezwolenie dla spółki Schlegel z Radomia, rodzinnej firmy założonej w Szwajcarii, zajmującej się obróbką blachy, w tym laserowego cięcia i spawania, na inwestycję w Iłży Zarząd SSE „Starachowice” wydał w sierpniu 2018 r. Dziś już wiadomo, że do skutku nie dojdzie.

Zakład miał pracować na potrzeby m.in. branży kolejowej, rozbudowując i kompletując pokrycia wnętrz wagonów. Rozpoczęcie produkcji planowano na IV kw. 2020 r. Schlegel miał w pierwszym etapie zainwestować 30 mln zł w budowę i wyposażenie zakładu w Iłży oraz zatrudnić 40 osób, a docelowo przeznaczyć na to przedsięwzięcie 94 mln zł i zatrudnić 130 osób. Firma planowała zakup ponad 8 ha w podstrefie Iłża.

– Będziemy potrzebowali fachowców w różnych zawodach związanych z branżą metalową – mówiła Evelyn Kiepas z firmy Schlegel.

Przedstawiciele szwajcarskiej firmy rozmawiali też z dyrekcją Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłży, zapewniając, że uruchomią kierunki kształcenia, które mają odpowiadać zapotrzebowaniu pracowników.

– Jesteśmy przekonani, że obecność firmy Schlegel na naszym terenie spowoduje rozwój gminy, ale też przyczyni się do powstania atrakcyjnych miejsc pracy w otoczeniu fabryki inwestora – cieszył się ówczesny wiceburmistrz Iłży Marek Łuszczek.

W minionym tygodniu burmistrz Iłży, Przemysław Burek podał informację, że „z przyczyn niezależnych od burmistrza Iłży jak i Rady Miejskiej w Iłży firma Schlegel Sp. z o.o. zrezygnowała z działań dążących do realizacji na terenie gminy Iłża zakładu produkcyjnego. Decyzją firmy Schlegel Sp. z o.o. o zaprzestaniu działań na terenie naszej gminy były sprawy biznesowe (m.in. słaby odzew zainteresowanych pracą na terenie gminy Iłża)”.

– Z przykrością informujemy, że nasza firma nie będzie dalej zainteresowana zakupem nieruchomości w Iłży, czego dalszym skutkiem, zgodnie z wydaną decyzją, miała być realizacja zakładu produkcyjnego oraz siedziby naszej firmy. (…) Pomimo wielu starań, uzyskaliśmy słaby odzew osób zainteresowanych pracą w naszej firmie w nowej lokalizacji. Na naszą decyzje nałożyła się również negatywna postawa obecnych pracowników, co do zmiany lokalizacji firmy – czytamy w piśmie z 23 stycznia br., sygnowanym przez Karola Ciszewskiego z firmy Schlegel.

– W związku z odstąpieniem oferenta, wyłonionego w toku postępowania przetargowego, od nabycia nieruchomości będących przedmiotem przetargu, informujemy, iż wracają one do puli nieruchomości oferowanych inwestorom przez Specjalną Strefę Ekonomiczną „Starachowice” S.A. – ogłosiła SSE 29 stycznia br.

(az)