Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Aktualności 4 lutego 2019

Wiceprezydent prezesem

PWiK Starachowice

Szef miejskich "wodociągów" zrezygnował z kierowania spółką, a Rada Nadzorcza PWiK powołała na stanowisko prezesa PWiK wiceprezydenta miasta, Jerzego Miśkiewicza.

Szukając dodatkowych źródeł finansowania dla gminnych inwestycji, prezydent Marek Materek poinformował latem ubiegłego roku o zamiarze sprzedaży udziałów w PWiK. Miało to przynieść gminie od 25 do 30 mln zł. Chętna ich zbycia była także Gmina Wąchock, a sprzeciwiła się Gmina Brody i Mirzec. Protestowały również związki zawodowe w PWiK, zarzucając prezydentowi, że chce wyprowadzić pieniądze ze spółki i przeznaczyć je na cele nie związane z jej działalnością.

Gmina Brody, mniejszościowy (3,8%) udziałowiec w spółce PWiK złożyła do Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Kielcach sprzeciw do podjętej uchwały, mając obawy, czy środki pozyskane ze zbycia zostaną wykorzystane na gospodarkę wodno-ściekową i czy nie wpłynie to na taryfowe ceny. Temat wrócił na sesyjne obrady Rady Miejskiej 25 stycznia br., a we wtorek – 29 stycznia – prezydent ogłosił, że nastąpiła zmiana kadrowa i prezesem PWiK będzie od 30 stycznia jego zastępca ds. społecznych Jerzy Miśkiewicz.

– W związku z rezygnacją Piotra Nowaka z funkcji prezesa, Rada Nadzorcza wybrała nowego prezesa, którym został prezydent Jerzy Miśkiewicz (…). Mam stuprocentowe zaufanie do pana Miśkiewicza, dlatego zdecydowałem o powierzeniu mu tego stanowiska. Z bólem serca, bo minione cztery lata to był czas dobrej współpracy. Ale zaczyna się nowy okres i nowe wzywania. Kwestią kluczową, którą musimy dograć, jest sprzedaż udziałów PWiK i nie było czasu na to, żebyśmy organizowali konkurs na to stanowisko, ale też nie było potrzeby. Jeśli mamy możliwość, aby prezesem PWiK była osoba zaufana, która to przedsiębiorstwo zna, która reprezentowała nas do tej pory w wielu przypadkach, jako właścicieli spółki, to lepszego kandydata z całą pewnością nie byłbym w stanie znaleźć – powiedział na konferencji prezydent.

Prezes Piotr Nowak zrezygnował ze względów osobistych, które mają podłoże zdrowotne, co jednak nie przeszkodzi mu dalej pracować w spółce, już na stanowisku dyrektora ds. techniczno-produkcyjnych.

Kto zastąpi Jerzego Miśkiewicza?

– Nie będziemy powoływali zastępcy ds. społecznych w tej chwili. Będę prowadził rozmowy z osobami, które będą mogły mnie wesprzeć w tych tematach, którymi się zajmował prezydent Miśkiewicz. To jest potężna działka i ogromna odpowiedzialność. (…) Umówiliśmy się z prezydentem Miśkiewiczem, że będzie do nas zaglądał i będzie nas wspierał – poinformował prezydent Materek.

– Jestem dumny, że mogłem współpracować z obecnym prezydentem, jest to nasz wspólny projekt i pomysł na Starachowice. To jest poważne wyzwanie dla nas. Uzyskanie środków, które pozwolą na wykonanie dużego kroku w przód, ponieważ te pieniądze, które mam nadzieję uzyskamy nie narażając spółki, można w umiejętny sposób nawet potroić. Dziękuję za zaufanie i mam nadzieję, że spełnię oczekiwania na tym nowym odcinku – zadeklarował nowy prezes PWiK, Jerzy Miśkiewicz.

Z wykształcenia jest nauczycielem , ale – jak powiedział prezydent Materek – brak wykształcenia technicznego nie jest problemem.

– Z doświadczenia, które przez te cztery lata zebrałem w pracy z różnymi osobami funkcjonującymi, jako prezesi różnych spółek wynika, że ważne, by były to osoby, do których ma się zaufanie i które potrafią zarządzać ludźmi, dobrze organizować zespół, a mam gwarancję, że prezydent Jerzy Miśkiewicz jest taką osobą – dodał prezydent Materek.

 

 

 

(kisiel)