21 C
Starachowice
piątek, 3/07/2020
Strona główna Aktualności Starachowiccy nauczyciele będą protestować

Starachowiccy nauczyciele będą protestować

O decyzji nauczycieli i pracowników oświaty z naszego miasta i powiatu, dotyczącej przyłączenia się do akcji protestacyjnej zainicjowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformowała Mariola Gałka, prezes oddziału w Starachowicach.

– Starachowicki Oddział ZNP rozpoczął procedury strajkowe, by wejść w spór zbiorowy – mówi pani prezes. – Dotychczasowe formy protestu nie przyniosły żadnych zmian, więc po wielu manifestacjach, pikietach i akcjach protestacyjnych zapadła decyzja o strajku generalnym.

Pierwszy etap, czyli wysunięcie żądań do pracodawców, Związek ma już za sobą. Większość otrzymanych odpowiedzi brzmi jednakowo: pracodawcy nie mają możliwości, by je spełnić. Teraz ZNP może przystąpić do drugiego etapu, czyli rokowań. Po tym etapie będzie następny, aż związkowcy uzyskają prawną możliwość zmierzającą do akcji strajkowej.

Kwota, której żądają m.in. nauczyciele pozwoliłaby zrównać ich pensje ze średnim wynagrodzeniem w Polsce. Na proteście skorzystają również pracownicy niepedagogiczni.

– Zdajemy sobie sprawę, że odpowiedzi od dyrektorów będą negatywne, bo to nie oni są odpowiedzialni za wynagrodzenia. Musimy jednak spełnić warunki formalne zapisane w ustawie o sporach zbiorowych, w przeciwnym razie ewentualny protest byłby bezprawny – wyjaśnia Mariola Gałka. – Mam nadzieję, że tym razem wszyscy pracownicy oświaty zawalczą o swoje godne życie. Rosną minimalne płace, rosną płace u prywatnych przedsiębiorców, a nasze stoją w miejscu. Każdy chce godnie żyć i każdy ma prawo o to walczyć. My walczymy teraz. Apeluję więc do wszystkich pracowników szkół i placówek oświatowych, bez względu na poglądy czy przynależność związkową o to, by się zjednoczyli i wspólnie zawalczyli o swoje. Zawsze leży nam na sercu dobro naszych uczniów, jednak my też mamy własne rodziny, dzieci i chcemy godnie zarabiać, by godnie żyć. Protestujemy, bo zależy nam na przyszłości edukacji! – dodaje.

Decyzja dotycząca tego, kiedy zacznie się ewentualny strajk i jaką formę przyjmie, jeszcze nie zapadła. Niewykluczone, że  odbędzie się podczas ważnych egzaminów państwowych.

(azab

Nauczyciele i pracownicy oświaty w powiecie starachowickim przyłączają się do akcji protestacyjnej zainicjowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego

Poprzedni artykułKaczkomat ma Pasterniku
Następny artykułPomóżmy Wojtusiowi
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Kolejne zakażenia

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach, w województwie świętokrzyskim odnotowano 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 6 osób pochodzi...
0
Dodaj komentarzx
()
x