Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Gazeta młodych 26 lutego 2019

Bohaterowie z sąsiedztwa

SP nr 9


Szkoła Podstawowa nr 9 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej realizuje projekt edukacyjny pn."O każdy kamień i drzewo w lesie - partyzanci "Ponurego" i "Nurta" – bohaterowie z sąsiedztwa w służbie Niepodległej Polsce".

 

Poznanie historii lokalnych walk o niepodległość Polski w okresie II wojny światowej, prowadzonych przez partyzanckie oddziały AK, to główny cel programu skierowanego do uczniów. W ramach projektu biorą udział w spotkaniach tematycznie związanych z historią Armii Krajowej oraz odwiedzają miejsca pamięci związane z działalnością Zgrupowań „Ponury – Nurt” na Wykusie i w Wąchocku. Projekt realizowany jest we współpracy ze „Stowarzyszeniem Pamięci Ponury – Nurt”, a uczestniczą w nim uczniowie klasy VII a i VIII a.

Na pierwszym spotkaniu, którego gościem był Damian Żabicki ze Stowarzyszenia Pamięci Ponury – Nurt, młodzież miała okazję poznać historię działalności Ludmiły Stefanowskiej „Zjawy”, Henryka Fąfary „Sokolika” oraz Lucjana Krogulca „Lutka”. Wykład wzbogacony był o pokaz cennych pamiątek po partyzantach, które pochodzą ze zbiorów prezesa Stowarzyszenia – Szczepana Mroza. Uczniowie odpowiadali także na pytania, w jaki sposób dzisiaj postrzegają patriotyzm.

Rzetelna nauka w szkole, uczciwa praca, troska o wzajemne relacje koleżeńskie i rodzinne, zaangażowanie w życie lokalnej społeczności… – to tylko niektóre z odpowiedzi młodzieży ze starachowickiej „9”. Na tej niecodziennej lekcji patriotyzmu i historii obecny był, wspierający tego rodzaju inicjatywy, dyrektor szkoły, Sławomir Jama.

W ramach projektu uczniowie przygotowali też kartki z życzeniami, stroiki świąteczne oraz drobne upominki, które wysłali do naszych bohaterów: „Sokolika”, „Lutka” i „Farysa II”. Było to wspaniałe doświadczenia, wiele wzruszeń oraz mnóstwo radości z tworzenia klimatu świąt dla wyjątkowych ludzi, żołnierzy oddziałów Ponurego i Nurta.

Podziękowania, pełne ciepłych i wzruszających słów, otrzymała społeczność naszej szkoły już kilka dni po nadaniu paczek. Pan Henryk Fąfara podziękował telefonicznie (na kilka dni przed śmiercią), natomiast Pan Bolesław Ciesielski (ps.”Farys II”) listownie. W liście pisze o przepełnionych smutkiem Wigiliach Bożego Narodzenia obchodzonych w czasie okupacji. Wspomina żołnierzy z oddziału Nurta oraz jego samego. Żywi nadzieję, że i w tym roku, w czerwcu, będzie mógł wziąć udział w uroczystościach patriotycznych, poświęconych pamięci „Ponurego” i „Nurta” i ich żołnierzy, obchodzonych na Wykusie.

Pomysłodawczynią projektu jest Anita Bernatowicz, a w realizację zadań projektowych włączyły się także Ewa Kadylak i Agnieszka Słowik.

Dużo radości sprawiła praca nad prezentami

(amar)