Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Aktualności 4 marca 2019

Ulżą chorym na nowotwory

Utrata włosów, to emocjonalnie bolesny skutek uboczny choroby, która dotyka niemal każdego onkologicznego pacjenta. Z danych statystycznych wynika, że co roku 8% chorych (głównie kobiet) odmawia leczenia z powodu utraty włosów.

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach jest na najlepszej drodze, by zminimalizować takie sytuacje. Jeszcze na ten rok planowany jest zakup systemu PAXMAN, który zapobiega wypadaniu włosów. 1 marca na Oddziale Onkologii Dziennej starachowickiego szpitala odbył się pokaz urządzenia. Udział w spotkaniu wzięli m.in wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski, wiceprezydent Ewa Skiba oraz przewodnicząca klubu starachowickich amazonek Lucyna Młynek.

Urządzenie nie jest finansowane ze środków publicznych, jego koszt to 130 tysięcy złotych, chociaż wartość i pomoc pacjentom zmagającym się z chorobą jest BEZCENNA. Utrata włosów to przede wszystkim codzienne przypominanie sobie w lustrze o chorobie, to niższe poczucie własnej wartości i atrakcyjności. Urządzenie, którego zakup planuje starachowicki szpital jest szansą na ich zachowanie.

System PAXMAN zapobiega wypadaniu włosów przez obniżenie temperatury powierzchniowych warstw skóry głowy, schłodzenie powoduje bowiem obkurczenie naczyń krwionośnych i w konsekwencji ograniczenie przepływu chemioterapeutyku do cebulki włosa.

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach na zakup urządzenia planuje przeznaczyć 1/3 kwoty (130 tysięcy złotych), o resztę będzie się starać u lokalnych samorządów oraz prywatnych sponsorów. Jeśli się to uda, starachowicki szpital będzie pierwszym ośrodkiem w regionie, dysponującym takim urządzeniem. W całym kraju tylko 21 placòwek posiada system pomagający zniwelować wypadanie włosòw.

O zasadności zakupu przekonywali:  lek.med. Małgorzata Majecka, która odwoływała się do statystyk umiejscawiających powiat starachowicki na trzecim miejscu pod względem zachorowalności na nowotwory oraz lek. med. Piotr Nowak, po. dyrektora ds. leczniczych PZOZ. Urządzenie prezentował Dariusz Lachowski przedstawiciel firmy PAXMAN

Warto pamiętać, że to urządzenie to wielka pomoc dla chorych, którzy będą mogli z niego korzystać bezpłatnie.

A. Marciniak

Prezeska Klubu Amazonek pierwsza zaprezentowała chłodzący czepek

Onkolog Małgorzata Majecka mówiła o statystykach zachorowań w powiecie starachowickim