17.2 C
Starachowice
środa, 5/08/2020
Strona główna W numerze Komunikacja miejska wychodzi na plus

Komunikacja miejska wychodzi na plus

 

Wychodzi na to, że proces restrukturyzacji, zapoczątkowany 4 lata temu i połączenie w ubiegłym roku Zakładu Energetyki Cieplnej z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym były bardzo dobrymi ruchami, bo spółka odnotowała dodatni wynik finansowy z działalności komunikacyjnej za ubiegły rok.

– W sytuacji, kiedy spółka z własnych kapitałów miała praktycznie zero, wręcz były to kapitały ujemne i ogromna strata wynosząca ponad 7 milionów złotych, została podjęta odważna decyzja o jej dalszej kontynuacji. Za rok 2016 strata wyniosła tylko 8 tysięcy, a w 2017 roku po raz pierwszy odnotowany był dodatni wynik finansowy. Wzięło się to z niepopularnych decyzji, które musiały być podejmowane w tamtym okresie. To decyzje polegające na redukcji kosztów oraz dywersyfikacji przychodów tam gdzie było to możliwe. Podjęto również odważną i odpowiedzialną decyzję o przekształceniu spółki w tzw. podmiot wewnętrzny na 10 najbliższych lat, co pozwoliło na przekazanie świadczenia usług w drodze decyzji administracyjnej – mówiła na konferencji 7 marca br. Elżbieta Śreniawska, przewodnicząca Rady Nadzorczej spółki.

Podsumowano również zmiany restrukturyzacyjne w spółce, mówiono o działaniach zmierzających do poprawy transportu publicznego w mieście. Prezydent miasta Marek Materek odniósł się do działań, jakie w ostatnich latach były realizowane w sprawie poprawy sytuacji w MZK. Jak powiedział, dzięki solidnej pracy, która dała możliwość połączenia Miejskiego Zakładu Komunikacji z Zakładem Energetyki Cieplnej od kilku miesięcy funkcjonuje ona w nowej formule.

Obecnie problemem spółki jest niewątpliwie brak kierowców.

– W ostatnich dniach kilku kierowców przyszło do pracy, natomiast jest ich niewystarczająca ilość, biorąc pod uwagę naturalne odejścia, planowane w najbliższej przyszłości, a dokładnie odejścia na emerytury – mówił prezes ZEC, Marcin Pocheć. – Dlatego wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy prowadzimy działania mające na celu wyłonienie kandydatów, którzy przejdą szkolenia, za które będziemy solidarnie płacić z PUP-em. Osoby, które ukończą kursy będą miały zagwarantowaną pracę – mówił prezes, dodając że spółka po przeniesieniu Biura Obsługi Mieszkańców do budynku ZEC przy ul. Na Szlakowisku, stara się znaleźć najemców budynku przy ulicy Radomskiej.

Zakończyły się również badania przepływu pasażerów, jednak na zmiany w rozkładzie jazdy mieszkańcy będą musieli poczekać przynajmniej do wakacji.

– Zaczynamy przymierzać różne warianty, by dopracować rozkład w najmniejszych szczegółach, tak by spełniały oczekiwania mieszkańców – mówił M. Pocheć.

– Potrzeby pasażerów, to sytuacja płynna, bo zmieniają się plany lekcji w szkołach czy plany związane z sezonowością zatrudnienia. Zawsze ta sytuacja podlega analizie w poszczególnych okresach czasu, a przepływy pasażerskie są korygowane. Komunikacja zbiorowa oznacza, że zapewnimy większość potrzeb, ale na pewno wszystkich oczekiwań nie uda się zrealizować – dodała Elżbieta Śreniawska.

(azab)

Poprzedni artykułO remontach dróg gruntowych
Następny artykułUbóstwo
[new_comments]
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Świętokrzyskie: potwierdzono 2 nowe zakażenia i 8 ozdrowień

Ministerstwo Zdrowia w piątkowym (31 lipca) komunikacie poinformowało o 657 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 7 osób w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi...
0
Dodaj komentarzx
()
x