Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Aktualności 11 marca 2019

Potwierdzono przypadki odry

W Starachowicach

O podejrzeniu kolejnego zachorowania, Sanepid zawiadomili medycy z Oddziału Zakaźnego w naszym szpitalu.

 

Pacjentka z wysypką i wysoką gorączką trafiła na oddział 5 marca po południu. Rzecznik Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach potwierdziła w rozmowie z GAZETĄ, że od 45 – letniej pacjentki pobrano próbki biologiczne i w połowie przyszłego tygodnia będą znane wyniki, natomiast wszystko wskazuje na to, że jest to kolejne zachorowanie na odrę w Starachowicach. Byłby to czwarty w mieście przypadek zachorowania na odrę.

Pierwsze dwie osoby – obywatele Ukrainy – hospitalizowane były na początku stycznia bieżącego roku. Trzyletni mieszkaniec Starachowic, u którego badania przeprowadzone w Państwowym Instytucie Higieny potwierdziły wirusa odry, leczony był natomiast w Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach. Jest podejrzenie, że żadna z tych osób nie poddała się szczepieniu ochronnemu przed tą chorobą.

W styczniu i lutym br. zanotowano w Polsce 314 przypadków odry – podano na stronach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Odra to choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową lub przez styczność ze śliną bądź wydzieliną z nosa osoby chorej. Okres wylęgania wynosi od 10 do 12 dni. Po tym czasie występują najczęściej: ostry ból gardła, katar, gorączka, zapalenie spojówek, suchy kaszel. Po kilku dniach w jamie ustnej pojawiają się białe wykwity, otoczone czerwoną linią. Na skórze za uszami lokuje się czerwona, grudkowa wysypka, która stopniowo obejmuje całe ciało. Zmiany na skórze powodują uporczywy świąd.

 

 

(amara)