Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
W numerze 11 marca 2019

„Wasza wina”, czyli jak to z łazikami było


Starachowice były gospodarzem międzynarodowej imprezy łazików marsjańskich - European Rover Challenge. We wrześniu ub. r. do miasta zjechały ekipy studentów i gości z różnych kontynentów, a teren Muzeum Przyrody i Techniki przez trzy dni zamienił się w międzygalaktyczne miasteczko. Wydawało się, że pozytywne opinie wystawione organizatorom, spowodują, że kolejna edycja znowu odbędzie się w Starachowicach. Jednak stało się inaczej, w 2019 roku gospodarzem zawodów będą Kielce.

 

Międzynarodowe zawody robotyczne ERC w Starachowicach były wydarzeniem rekordowym pod wieloma względami: ponad 400 konstruktorów z sześciu kontynentów, dwie formuły zawodów (studencka i profesjonalna), wybitne ikony światowej astronautyki w jednym miejscu, tłumy odwiedzających oraz obszerna strefa pokazów naukowo- technologicznych – czytamy na stronie European Rover Challenge. Wzięło w nich udział 65 zespołów z 20 krajów świata. Ale to już historia, bo tegoroczne odbędą się na Politechnice Świętokrzyskiej.

O przyczyny takiej decyzji Europejskiej Fundacji Kosmicznej pytała na sesji Rady Powiatu radna Danuta Krępa, była starosta starachowicki, za kadencji której łaziki znalazły się w ofercie powiatu.

– Wielka szkoda, że Powiat nie dołożył starań, aby te zawody były zorganizowane w Starachowicach. Była to największa impreza robotyczno – kosmiczna na świecie, która zgromadziła 400 zawodników z całego świata, pokazywała, że Powiat Starachowicki otwiera się na nowoczesne technologie. (…) To, że tej imprezy w 2019 roku nie będzie w Starachowicach, uznać należy za zaniedbanie ze strony Zarządu Powiatu. Tłumaczenie, że nie było sygnałów ze strony organizatora, że wymagana jest oferta, nie załatwia sprawy. W 2018 roku, zanim doszło do organizacji tych zawodów, Zarząd Powiatu odbył wiele spotkań z przedstawicielami Europejskiej Fundacji Kosmicznej –  mówiła radna klubu Prawa i Sprawiedliwości w powiecie, Danuta Krępa..

Wicestarosta Dariusz Dąbrowski zgodził się tylko w jednej kwestii, że wielką szkodą jest to, że imprezy nie będzie w Starachowicach

– Jeżeli mówimy o zaniedbaniach, to chciałbym przypomnieć, że działający w tej chwili Zarząd Powiatu objął swoje obowiązki 22 listopada 2018 roku. Zastał złożony projekt budżetu powiatu na rok 2019, z umieszczoną pozycją dotyczącą finansowania tego wydarzenia. Mógłbym zapytać: na jakiej podstawie Zarząd działający do 22 listopada, umieścił to zadanie w projekcie budżetu, nie mając w tym zakresie żadnych ustaleń? – Ja sądziłem i takie były głosy w mediach, że umowa zawarta pomiędzy Muzeum a partnerem – organizatorem tego wydarzenia, jest umową dwuletnią. Zaniedbań po naszej stronie nie było żadnych. Niezwłocznie sprawdziliśmy, jak wygląda ta umowa. Okazało się, że jest jednoroczna i nie przewiduje kontynuacji tej imprezy w Starachowicach – wyjaśniał wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

Z wypowiedzi wicestarosty wynika, że dyrektor muzeum otrzymał polecenie kontaktowania się i monitorowania kwestii związanych z organizacją tej imprezy bezpośrednio z osobami odpowiedzialnymi za organizację tego wydarzenia, czyli Europejską Fundacją Kosmiczną. Między obiema instytucjami prowadzona była korespondencja.

– To nie jest tak, że działa się na zasadzie tylko i wyłącznie wysyłania pism. Należało się spotkać z przedstawicielami Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Takie spotkanie doprowadziłoby do innych efektów niż w tej chwili mamy. Umowa faktycznie była jednoroczna. Na kolejne zawody należało podpisać kolejną, a tego Zarząd Powiatu nie uczynił i nie podjął skutecznych działań, które doprowadziłyby do tego, by „łaziki” były w Starachowicach – nie dawała za wygraną była starosta.

– Dzień czy dwa dni po zakończeniu imprezy, wy już powinniście mieć przygotowaną umowę na kolejny rok, a przynajmniej rozpocząć działania – stwierdził radny Piotr Ambroszczyk.

– Ja pytam jeszcze raz: na jakiej podstawie poprzedni Zarząd Powiatu umieścił pozycję w budżecie powiatu nie mając żadnego porozumienia, żadnego dokumentu i żadnych ustaleń odnośnie współpracy? – nie odpuszczał wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

– Ustalenia co do organizacji tych zawodów w Starachowicach wstępne były. Natomiast trudno, żebyśmy podpisywali umowę przed końcem kadencji. Próbujecie na poprzedni Zarząd Powiatu i na Europejską Fundację Kosmiczną zrzucić winę za to, że nie ma międzynarodowych zawodów robotycznych w Starachowicach – odpowiedziała Danuta Krępa.

Starosta starachowicki, Piotr Babicki też zabrał głos, mówiąc, że ze strony Powiatu była wola, aby również w obecnym roku, w Starachowicach odbyły się zawody łazików.

– Została wyrażona również w charakterze podsumowania poprzedniej edycji imprezy. Na spotkaniu wszystkie strony zgodziły się co do tego, że impreza została zorganizowana dobrze i jest wola współpracy dalszej. Pan dyrektor muzeum kontynuował kontakty z Europejską Fundacją na wyraźne polecenie Zarządu. Szkoda, że imprezy nie ma w Starachowicach – powiedział starosta.

– Nie istnieją żadne dokumenty, potwierdzające słowa pani Danuty Krępy, że prowadzono w tej sprawie uzgodnienia. Nie ma żadnego protokołu ze spotkania, żadnej notatki, która mówiłaby o tym, że zawody robotyczne w roku 2019 były przedmiotem jakichkolwiek rozmów. Skąd pozycja znalazła się w budżecie, to być może wiedzą nieliczni, a na pewno nie wiedzą zainteresowani, w tym np. dyrektor Muzeum – podkreślił wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

Temat powrócił na konferencji prasowej radnych Prawa i Sprawiedliwości.

– Obecny Zarząd Powiatu nie był na tyle skuteczny, by doprowadzić do organizacji zawodów w Starachowicach. Dziwię się, że tak się stało (…) gdybym ja kontynuowała swoją pracę jako starosta starachowicki, na pewno doprowadziłabym do tego, by te zawody tu w Starachowicach się odbyły – powiedziała Danuta Krępa.

Fakt jest faktem i zawodów łazików marsjańskich nie będzie w tym roku w Starachowicach. Gospodarzem European Rover Challenge 2019 będzie bowiem stolica naszego województwa.

Prezentowały się studenckie drużyny z wielu zakątków globu

Było ogromne zainteresowanie imprezą w Starachowicach

Kilkadziesiąt ekip z całego świata gościliśmy w mieście

 

 

(azab)